6 oryginalnych patentów na ser halloumi
Symbol kuchni cypryjskiej. Statystyczny mieszkaniec wyspy Afrodyty zjada rocznie blisko osiem kilogramów tego pysznego sera, świetnie nadającego się do smażenia czy grillowania. Obróbka termiczna wydobywa pełnię smaku halloumi, który można wykorzystać w kuchni na wiele ciekawych sposobów. Oto kilka z nich.
Sałatka z pieczonym halloumi
Cypryjski ser po zapieczeniu zyskuje chrupiącą skórkę skrywającą elastyczny miąższ o wyrazistym, lekko słonym smaku. W takiej postaci świetnie wzbogaci letnią sałatkę. Jak ją przygotować? W misce mieszamy pokrojonego w kostkę ogórka gruntowego i pomidora, pokrojoną w piórka cebulę czerwoną oraz czarne oliwki (bez pestki). Dodajemy prosty sos z oliwy, soku z cytryny i musztardy, posypujemy podprażonymi pestkami dyni, a na wierzchu układamy grillowane lub smażone plasterki halloumi, wcześniej przestudzone. Gotowe!
Frytki z halloumi
Pyszny dodatek do obiadu albo samodzielna przekąska zaserwowana np. z sosem tzatziki (świeżego ogórka ścierami na tarce o grubych oczkach, odciskamy z nadmiaru soku, po czym mieszamy z gęstym jogurtem naturalnym, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, posiekanymi koperkiem i miętą, a na koniec doprawiamy solą i sokiem z cytryny i odstawiamy na kwadrans do lodówki).
Przygotowanie frytek z halloumi jest bardzo proste. Ser kroimy w słupki, które obtaczamy kolejno w mące, rozkłóconym jajku i bułce tartej. Smażymy na mocno rozgrzanym tłuszczu (najlepiej oliwie z oliwek) przez kilka minut z każdej strony, aż do uzyskania złotego koloru. Na koniec frytki odsączamy z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym.
Doskonały przepis na ziemniaki pieczone w jogurcie
Ogórkowe spaghetti z grillowanym halloumi
Pyszny ser z Cypru może być świetnym dodatkiem do dań z makaronu, także warzywnego, np. spaghetti z ogórka. Do jego przygotowania przyda się obieraczka typu julienne, z charakterystycznymi ząbkami albo spiralizer, czyli urządzenie służące do krojenia warzyw na długie i cienkie paski. Tak należy potratować długiego ogórka, którego wcześniej myjemy, ale nie obieramy ze skórki. Powstały makron przekładamy na talerze i serwujemy z grillowanymi plasterkami halloumi oraz prostym sosem na bazie orzechów nerkowca (wcześniej wymoczonych w wodzie, po czym zmiksowanych z czosnkiem i natką pietruszki).
Szaszłyki z halloumi
Cypryjski ser charakteryzuje się wysokim punktem topnienia, dzięki czemu podczas grillowania nie rozpada się, zachowując zwartą strukturę. Warto to wykorzystać, przyrządzając pyszne szaszłyki. Do ich przygotowania przydadzą się specjalne, długie patyczków, które przed zapiekaniem moczymy w wodzie (przez około pół godziny), by zabezpieczyć drewno przed spaleniem.
Następnie nadziewany na nie składniki szaszłyka, czyli pokrojone w podobnej wielkości kawałki: ser halloumi, cukinię, czerwoną paprykę, czerwoną cebulę oraz pomidorki koktajlowe. Wcześniej wszystkie produkty możemy zamarynować na pół godziny w oliwie wymieszanej z suszonym tymiankiem i solą. Szaszłyki umieszczamy na aluminiowej tacce, po czym grillujemy przez około 10 minut z każdej strony, aż ser i warzywa ładnie się przyrumienią.
Owocowy deser z halloumi
Na Cyprze halloumi jada się również na słodko. Pyszny i prosty deser przygotujemy z pomarańczy, jabłek, winogron i brzoskwiń, które kroimy na dość małe kawałki, mieszamy w misce, polewamy sokiem z cytryny i miodem, na wierzchu układamy podsmażone plasterki sera, a na koniec wszystko posypując podprażonymi migdałami.
Burger z halloumi
Czy bazą burgera musi być zawsze mielona wieprzowina, wołowina lub drób? Miłośnicy mięsa prawdopodobnie odpowiedzą na to pytanie twierdząco. Być może zmieniliby zdanie, gdyby spróbowali, jak smakuje burger z halloumi.
Zadanie jest proste. Ser kroimy w dość duże plastry, po czym smarujemy je oliwą i podsmażamy na mocno rozgrzanej patelni, po 2-3 minuty z każdej strony. W tym czasie podpiekamy też bułki do burgerów (jeśli kupujemy gotowe, wybierajmy produkty z jak najkrótszym składem). Na koniec musimy tylko złożyć kanapkę. Wnętrze połówki bułki smarujemy majonezem, po czym układamy na niej liść sałaty lodowej, po plasterku pomidora i czerwonej cebuli, a na koniec ciepły, podsmażony ser i przykrywamy drugą połówką bułki, tym razem posmarowaną od środka keczupem.