Włoskie i laskowe? Czas na orzechy
Jesień to czas, kiedy dojrzewają orzechy. Powinniśmy sięgać po nie regularnie, bo pod twardą skorupką, kryje się wiele cennych składników odżywczych. Wszystkie gatunki orzechów zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają w obniżeniu poziomu złego cholesterolu, a także działają przeciwzakrzepowo. Jest w nich także mnóstwo pełnowartościowego białka, sporo wapnia, a także witaminy A.
Orzechy to idealna przekąska dla osób pracujących umysłowo i uczących się. Poprawiają bowiem pamięć i koncentrację. Wynika to z dużej zawartości fosforu. Najwięcej jest go w orzechach włoskich, ale i orzechy laskowe są jego dobrym źródłem.
Pewną wadą orzechów może być to, że są one tłuste i kaloryczne, dlatego też nie należy przesadzać z ich ilością. Niewielka garść kilka razy w tygodniu, to optymalna dawka, by wykorzystać cały ich potencjał i nie martwić się tym, że przysporzą nam dodatkowych kilogramów.
Najzdrowiej jeść surowe, świeże orzechy, ale możliwości ich wykorzystania w kuchni jest wiele. Zacznijmy od śniadaniowych musli, które powinno zawierać orzechy. Siekamy je dość grubo i dodajemy do płatków owsianych i suszonych owoców, zalewamy naturalnym jogurtem, słodzimy miodem i mamy pyszne i zdrowe śniadanie.
Zobacz też: Jak rozpoznać prawdziwy miód?
Orzechy idealnie uzupełniają również różnego rodzaju sałatki. Pasują zarówno do warzyw, takich jak pomidory, sałata, papryka czy ogórki, jak i do owoców – gruszek, jabłek, winogron czy truskawek. Nie zapominajmy również o tym, że różnego rodzaju sery, głównie żółte typu gouda czy kozie smakują o wiele lepiej w towarzystwie orzechów.
Posiekane drobno lub zmielone orzechy mogą być nietypową, a bardzo smaczną panierką, w której obtaczamy kotlety wieprzowe, piersi z kurczaka czy rybę. Warto wymieszać mielone orzechy z otrębami zbożowymi, dzięki czemu panierka będzie lepiej przylegać i wolniej się rumienić.
Warzywa faszerowane mięsem i ryżem zna chyba każdy. Nadzienie jednak możemy zmienić. Kasza gryczana i posiekane orzechy włoskie czy laskowe to idealny farsz do papryki, cukinii czy pomidorów. Możemy nim również nadziewać pierogi, uzyskując bardzo ciekawy i niecodzienny smak.
Ale, oczywiście, orzechy najbardziej kojarzą nam się z deserami. Sposobów na wykorzystanie ich w słodkościach jest bardzo wiele. Zacznijmy od najprostszych. Z Gruzji pochodzą gozinaki, czyli prażone orzechy włoskie z miodem. Przygotowuje się je bardzo łatwo. Potrzebujemy 500 g orzechów włoskich, miód, cukier i trochę oleju słonecznikowego. Na patelni rozgrzewamy miód z cukrem, dodajemy orzechy i mieszając smażymy kilka minut, uważając, żeby nie przypalić masy. Dużą drewnianą stolnicę smarujemy olejem, wykładamy na niej cienką warstwą masę orzechową i pozostawiamy do wystygnięcia, a następnie kroimy na kawałki.
Orzechy to także idealny produkt do zrobienia kruchych, maślanych ciasteczek. Potrzebne nam będą: szklanka mąki, kostka masła, małe opakowanie serka homogenizowanego, szklanka uprażonych na patelni i posiekanych orzechów włoskich, pół szklanki cukru i szczypta soli. Masło miksujemy z serem i cukrem. Dodajemy do tej masy mąkę i orzechy, mieszamy i formujemy z ciasta wałek. Owijamy go folią i wkładamy do zamrażalnika na pół godziny. Wyjmujemy, kroimy w cienkie plasterki i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 170 stopni C kilka minut, aż ciastka się lekko zrumienią.
I na koniec mus orzechowy, który możemy jeść z owocami, z naleśnikami lub jako nadzienie do tortów i innych ciast. Przepis jest prosty: miksujemy ze sobą szklankę ugotowanej kaszy jaglanej, szklankę orzechów laskowych, dwie łyżki miodu, pół szklanki gęstej śmietany i kilka kropli soku z cytryny. Po zmiksowaniu schładzamy w lodówce i gotowe. Pyszny dodatek do słodkich dań,który rozjaśni nawet najbardziej pochmurny, jesienny dzień.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl