Ścierki kuchenne – jak często je prać? Większość z nas robi to za rzadko
Myjemy naczynia, wycieramy je ścierką. Potem tym samym materiałem przecieramy zlew i blat. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że na ścierce gromadzą się bakterie i grzyby, które mogą być przyczyną wielu chorób układu pokarmowego. Mało kto wie, że ścierki powinniśmy prać i wymieniać częściej niż pościel.
Powinniśmy zwrócić uwagę, że obecne w niemal każdej kuchni ściereczki i ręczniczki często służą nam do kilku zadań – wycieramy w nie ręce, osuszamy nimi produkty spożywcze, przecieramy blaty. Dzięki takiemu postępowaniu stwarzamy bakteriom i grzybom idealne środowisko do rozmnażania się.
Jak często wymieniać ścierki w kuchni?
Na ścierkach kuchennych zbiera się 10 razy więcej bakterii niż na desce klozetowej. Naukowcy na kuchennych ręcznikach wykryli obecność m.in. bakterii E. coli. Zakażenie tymi bakteriami, czyli pałeczkami okrężnicy, jest jednym z najczęstszych powodów zatruć pokarmowych. Zakażenie może również prowadzić do ciężkich infekcji, powikłań, a nawet zapalenia opon mózgowych lub sepsy.
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że ścierki kuchenne powinniśmy wymieniać częściej niż pościel, a najlepiej, by po każdym użyciu wędrowały do kosza na pranie. Następnie pierzemy je z detergentem w temperaturze min. 60 stopni. Powinniśmy wykształcić w sobie nawyk mycia rąk po każdym dotknięciu materiałowych szmatek, tak by zapobiegać zakażeniu. A do wycierania talerzy czy innych przedmiotów, które mają bezpośredni kontakt z jedzeniem, należy używać ręczników papierowych. Nie jest to jednak ekologiczne rozwiązanie, dlatego dobrze rozważyć zakup kilku materiałowych ścierek i regularnie je prać.
Zobacz także: Aleksandra Kisiel mówi urodzie. Jak zadbać o cerę?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl