Nie dodawaj tego składnika do jajecznicy. Wyjdzie niesmaczna
Jajecznica to śniadaniowy klasyk. Co prawda każdy ma swoje preferencje, ale wiadomo, że wysuszona albo zbyt słabo ścięta nie posmakuje nawet najmniej wybrednym członkom rodziny. Jak więc ją przygotować, by była idealna? Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.
Do przyrządzenia jajecznicy wybieramy jajka z wolnego wybiegu. Jak sprawdzić, czy są świeże? Wkładamy jajko do napełnionego naczynia i obserwujemy, jak się zachowuje. Bardzo świeże jaja leżą poziomo na dnie; stare, których nie powinniśmy jeść – będą wypływać na powierzchnię. Lekko zmierzające ku powierzchni wody są średnio świeże, ale zwykle nadają się do jedzenia.
Jajecznicę najlepiej smażyć na patelni teflonowej. Unikaj żeliwnej, ponieważ jajka mogą przybrać podczas smażenia zielonkawy odcień. Ta nieszkodliwa, ale mało estetyczna zmiana koloru, jest wynikiem reakcji chemicznej między żelazem z patelni, a siarką zawartą w białkach jaj.
Jak przygotować jajka, by były najzdrowsze
Pamiętaj także, że nawet po zdjęciu z ognia, jajka dalej będą się smażyć na rozgrzanej patelni. By zatrzymać ten proces, przełóż potrawę na talerz.
Jak mocno ubijać masę jajeczną? To kwestia preferencji. Lekkie ubijanie zapewni bardziej gęstą jajecznicę. Energiczne bicie napowietrzy jaja, dzięki temu danie stanie się bardziej delikatne i puszyste. Jajecznicę najlepiej podawać od razu. Jednak w razie potrzeby można umieścić patelnię w gorącej kąpieli wodnej, by pozostała dłużej ciepła, ale jednocześnie nie stała się sucha i niesmaczna.
Perfekcyjna jajecznica – zapomnij o tym składniku
Wiele osób uważa, że dodanie odrobiny mleka do jajecznicy sprawy, że stanie się ona bardziej kremowa i delikatna. Jednak według Dana Joinesa, właściciela kilku londyńskich restauracji najważniejszym składnikiem jajecznicy jest masło. Należy również pamiętać, by przez cały czas mieszać jajka na patelni, aż staną się lekko płynne, ale zwarte.
Inny szef kuchni z Londynu, Luke Selby, twierdzi, że dodawanie do jajecznicy mleka to śmiertelny grzech. Według niego ten składnik rozcieńcza jajka, które zamiast smażyć, raczej się gotują na patelni. Tego samego zdania jest pisarka kulinarna Rachel Phipps.
Co dodać do jajecznicy?
Najpopularniejszymi składnikami polskiej jajecznicy są: boczek, kiełbasa, szynka, cebula, pomidory i szczypiorek. Smak potrawy możemy też wzbogacić podsmażonymi grzybami: pieczarkami, a w sezonie przede wszystkim aromatycznymi kurkami lub rydzami.
Z jajkami wspaniale łączą się zrumienione szparagi i młody groszek. Potrawę wzbogaca również łosoś i krewetki, a niektórzy lubią ją z dodatkiem pokrojonego miąższu awokado. Odkrywcy nowych doznań wrzucają na patelnię pikantną kiełbasę chorizo i suszone szynki z Włoch i Hiszpanii. Na koniec można dodać utarty żółty ser albo tabasco. Zamiast tradycyjnego szczypiorku, jajecznicę warto doprawić posiekaną bazylią czy kolendrą.