Trwa ładowanie...

Najlepszy sposób, by zacząć dzień. Niestety często popełniamy ten sam błąd

Jajka na śniadanie, to najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić dla swojego organizmu o poranku. Tyle że jeśli jajko, to na czymś trzeba je usmażyć. I szybko zdrowe jajko tonie w niezdrowym tłuszczu. Jak to zmienić?

Najlepszy sposób, by zacząć dzień. Niestety często popełniamy ten sam błądŹródło: 123RF.COM
d3t7axm
d3t7axm

W banalny sposób. Wystarczy zmienić tłuszcz, na jakim smażymy. Chrupiące z brzegu białko, a płynne żółtko w środku – ten sam efekt osiągniesz, gdy zamiast oleju użyjesz odrobiny oliwy z oliwek.

Według wielu badań smażenie na popularnych olejach źle wpływa na nasze zdrowie. To wiemy jednak nie od dziś, ale i tak podsuwamy sobie kolejne posiłki spod znaku "smażone w głębokim tłuszczu".

Dlatego jak podkreślają eksperci, jajka najlepiej smażyć na oliwie z oliwek. I robić to trzeba z głową. Odrobinę oliwy wylewamy na patelnię i czekamy 30 sekund, żeby się rozgrzała. Dopiero wtedy wbijamy jajko. Co to zmienia? Naukowcom z Uniwersytetu w Granadzie udało się potwierdzić, że smażenie na tym tłuszczy zwiększa się poziom przeciwutleniaczy i związków fenolowych w potrawach.

- Możemy potwierdzić, że smażenie jest metodą, która prowadzi do zwiększenia związków fenolowych w posiłku, co oznacza korzyść z obróbki cieplnej. Trzeba jednak pamiętać, że metoda ta zwiększa jednocześnie wartość energetyczną posiłku, który wchłania oliwę – komentowała prof. Cristina Samaniego Sánchez z wydziału żywienia.
Oliwa extra vergine stanowi doskonałą alternatywę dla tłuszczów zwierzęcych, szkodliwych margaryn i innych olejów roślinnych używanych w kuchni. Jest cennym źródłem nienasyconych kwasów, które wspierają prawidłowy rozwój organizmu i utrzymują właściwy stan skóry. Skutecznie oczyszcza układ pokarmowy i reguluje procesy trawienia, dlatego warto ją stosować na diecie odchudzającej. Powinna być ona używana również przez osoby chore lub narażone na cukrzycę, gdyż kwasy jednonasycone w niej zawarte obniżają i regulują poziom cukru we krwi. Zapobiega także nadciśnieniu i pomaga w walce z niekorzystnym dla zdrowia cholesterolem (LDL).

d3t7axm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t7axm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj