Trwa ładowanie...
kuchenka gazowa

Kuchenki gazowe zanieczyszczają powietrze w domach. Wyniki badań dają do myślenia

Wielu Polaków ma w swojej kuchni kuchenkę gazową. Co prawda korzystanie z niej jest tańsze niż z płyt elektrycznych, jednak okazuje się, że może przyczynić się do wywołania wielu chorób i alergii wśród domowników.

Share
Kuchenki gazowe zanieczyszczają powietrze w domach. Wyniki badań dają do myślenia
Źródło: Getty Images
d18ap0v

Według nowego raportu opracowanego w Stanach Zjednoczonych, wynika, że kuchenki gazowe wywołują choroby u ludzi, powodując zanieczyszczenie, które sprawiają, że powietrze w pomieszczeniu jest nawet dwa do pięciu razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz.

Kuchenki gazowe zatruwają powietrze

Zdaniem Rocky Mountain Institute kuchenki gazowe produkują zanieczyszczenia na taką skalę, że prawdopodobnie używanie ich byłoby nielegalne, gdyby znajdowały się na zewnątrz.

Kuchenki gazowe, oprócz zanieczyszczenia cząsteczkowego wytwarzanego przez wszystkie rodzaje pieców, emitują dwutlenek azotu i dwutlenek węgla. Nawet niewielki wzrost krótkotrwałej ekspozycji na dwutlenek azotu może zwiększyć ryzyko astmy u dzieci.

Z amerykańskich analiz wynika, że dzieci w domach wyposażonych w kuchenki gazowe mają 42% większą szansę na wystąpienie objawów astmy. Z kolei w Australii przypisano 12,3% wszystkich obciążeń związanych z astmą dzieciom, które mieszkały w domach, gdzie gotowano na kuchenkach gazowych.

d18ap0v

Ponadto zatrucie tlenkiem węgla może powodować ból głowy, nudności, szybkie bicie serca, a nawet zatrzymanie jego akcji i śmierć.

Zdaniem ekspertów najlepszym rozwiązaniem jest wymiana kuchenek gazowych na kuchenki elektryczne, jednak ci, którzy nie są w stanie tego zrobić powinni pamiętać o regularnym wietrzeniu kuchni i korzystać z oczyszczaczy powietrza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d18ap0v

Podziel się opinią

Share
d18ap0v
d18ap0v
Więcej tematów