Trwa ładowanie...
kuchenka gazowa
05-05-2020 19:17

Kuchenki gazowe zanieczyszczają powietrze w domach. Wyniki badań dają do myślenia

Wielu Polaków ma w swojej kuchni kuchenkę gazową. Co prawda korzystanie z niej jest tańsze niż z płyt elektrycznych, jednak okazuje się, że może przyczynić się do wywołania wielu chorób i alergii wśród domowników.

Share
Kuchenki gazowe zanieczyszczają powietrze w domach. Wyniki badań dają do myśleniaŹródło: Getty Images
d1m5524

Według nowego raportu opracowanego w Stanach Zjednoczonych, wynika, że kuchenki gazowe wywołują choroby u ludzi, powodując zanieczyszczenie, które sprawiają, że powietrze w pomieszczeniu jest nawet dwa do pięciu razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz.

Kuchenki gazowe zatruwają powietrze

Zdaniem Rocky Mountain Institute kuchenki gazowe produkują zanieczyszczenia na taką skalę, że prawdopodobnie używanie ich byłoby nielegalne, gdyby znajdowały się na zewnątrz.

Kuchenki gazowe, oprócz zanieczyszczenia cząsteczkowego wytwarzanego przez wszystkie rodzaje pieców, emitują dwutlenek azotu i dwutlenek węgla. Nawet niewielki wzrost krótkotrwałej ekspozycji na dwutlenek azotu może zwiększyć ryzyko astmy u dzieci.

Z amerykańskich analiz wynika, że dzieci w domach wyposażonych w kuchenki gazowe mają 42% większą szansę na wystąpienie objawów astmy. Z kolei w Australii przypisano 12,3% wszystkich obciążeń związanych z astmą dzieciom, które mieszkały w domach, gdzie gotowano na kuchenkach gazowych.

d1m5524

Ponadto zatrucie tlenkiem węgla może powodować ból głowy, nudności, szybkie bicie serca, a nawet zatrzymanie jego akcji i śmierć.

Zdaniem ekspertów najlepszym rozwiązaniem jest wymiana kuchenek gazowych na kuchenki elektryczne, jednak ci, którzy nie są w stanie tego zrobić powinni pamiętać o regularnym wietrzeniu kuchni i korzystać z oczyszczaczy powietrza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1m5524
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m5524
d1m5524
Więcej tematów