Kiedy ziemniak jest trujący?
W ziemniakach można znaleźć substancję wyjątkowo szkodliwą dla naszego zdrowia - solaninę. Szczególnie duże jej stężenie jest w kwiatach, łodydze, niedojrzałych owocach. W bulwie zaś jest jej bardzo dużo w kiełkach i łupinie.
Obierając ziemniaki należy zwrócić uwagę, by wyciąć dobrze kiełki, które ziemniaki zdążyły już wypuścić. W okresie, gdy ziemniaki kiełkują, nie należy gotować ich w łupinkach, a wszystkie zzieleniałe warzywa najlepiej po prostu wyrzucić, by nie narażać się na problemy zdrowotne.
Szacuje się, że poważne objawy zatrucia może wywołać zjedzenie już kilku ziemniaków o zawartości solaniny około 0,6 proc. Solanina wywołuje zaburzenia układu pokarmowego - wymioty, biegunkę, a także podrażnia błonę śluzową jamy ustnej, przełyku, żołądka, wywołuje także stany zapalne nerek. Objawy zatrucia bardzo przypominają grypę: wysoka gorączka, poty, bóle i zawroty głowy. W skrajnych wypadkach kończy się to długim leczeniem w szpitalu.
Najwięcej solaniny znajduje się pod skórką z ziemniaka - jest to widoczne wtedy, gdy mamy do czynienia z młodymi, lekko zielonymi ziemniakami. Warzywa takie koniecznie musimy obrać! Reszta solaniny przechodzi do wody podczas gotowania. Nie ma więc to żadnego znaczenia toksykologicznego jeśli ziemniaki są ugotowane.
Wielu naukowców uważa, iż za dużą ilość solaniny odpowiada przenawożenie gleby. Największa jej koncentracja występuje w smażonych ziemniakach – chipsach (72 mg na 100 g chipsów). Gorzkawy smak ziemniaków z solaniną niektórzy producenci chipsów maskują dużą ilością soli i oleju. Uważajmy więc jedząc te, i tak zresztą niezdrowe, przekąski.
Jak to w przypadku wielu trucizn bywa, z jednej strony ziemniaki surowe podtruwają, z drugiej mogą pomagać. Świeżo odcedzony sok z ziemniaków zawiera substancję o działaniu zbliżonym do atropiny, dzięki czemu może uśmierzyć lub złagodzić bóle żołądka. Trzeba jednak pamiętać, że sok z ziemniaków likwiduje bóle żołądka, ale nie eliminuje choroby, która je wywołała.
Trzeba uważać: według niektórych źródeł, ziemniaki zaburzają metabolizm wapnia i z tego względu jedząc ich dużo powinniśmy dostarczać organizmowi dodatkowych porcji wapnia. Psiankowate (a więc ziemniaki, pomidory, papryka) nie są również zalecane w diecie osób chorych na artretyzm czy reumatyzm.
AD/mmch
Polecamy również: