Trwa ładowanie...
Karolina Wójciga
06-03-2017 08:07

Jak rolada to tylko śląska

Jak wygląda tradycyjny śląski obiad? Zapewne najczęstszą odpowiedzią, jaka by padła na to pytanie, byłaby rolada wołowa z kluskami śląskimi i modrą kapustą. To niedzielny, obiadowy klasyk w wielu śląskich domach. W ramach cyklu Smaki Polski przygotowaliśmy dla was przepis na najlepszą roladę śląską, w innych częściach kraju znaną jako zawijane zrazy wołowe.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jak rolada to tylko śląskaŹródło: Fotolia
d2hhaum
d2hhaum

Kuchnia śląska jest chyba najbardziej rozpoznawalną regionalną kuchnią Polski. Jest smaczna i zróżnicowana. Kształtowała się przez dziesiątki lat, odnajdziemy w niej wpływy czeskie, niemieckie, austriackie i żydowskie. Obok języka, stanowi ważny element tożsamości mieszkańców tego regionu. A rolada śląska tak bardzo wpisała się w ich tradycję, że w 2006 roku została wpisana na listę produktów tradycyjnych.
Rolada wołowa była znana mieszkańcom Śląska już w dwudziestoleciu międzywojennym, ale wówczas podawano ją jedynie z okazji większych uroczystości rodzinnych, np. podczas wesel, ponieważ mięso wołowe było trudno dostępne. Z czasem ten śląski przysmak zaczął pojawiać się także podczas świątecznych obiadów, chrzcin i komunii, a po II wojnie światowej, kiedy już sytuacja materialna zarówno miast, jak i wsi, unormowała się, roladę zaczęto serwować jako główne danie niedzielnego obiadu. W wielu śląskich rodzinach, które zwyczaj ten jest kultywowany do dziś.

Przepis na roladę śląską

Składniki:

  • 4 plastry schabu wołowego,
  • 150 g wędzonego boczku,
  • cebula,
  • dosyć duży ogórek kiszony,
  • 2 łyżki musztardy sarepskiej,
  • olej rzepakowy,
  • liść laurowy,
  • ziele angielskie,
  • sól i pieprz do smaku
  • mąka pszenna.

Przygotowanie:
Zacznij od przygotowania składników na farsz – ogórka i boczek pokrój w słupki, a cebulę w piórka. Teraz plastry schabu rozbij tłuczkiem i posmaruj musztardą. Następnie na każdy kawałek mięsa połóż po równo: cebuli, boczku i po słupku ogórka kiszonego. Zawijaj roladki, zabezpieczając je białą nicią. Na patelni rozgrzej olej i podsmaż oprószone mąką mięso z każdej strony, a kiedy się przyrumieni, podlej je wodą, dorzuć ziele angielskie, listki laurowe, sól oraz pieprz do smaku i gotuj przez ok. 1,5 godziny, aż stanie się miękkie. Na koniec zagęść sos – odrobinę zimnej wody wymieszaj z łyżką mąki i tak przygotowaną mieszankę dodaj do gotującego się sosu.
Roladę wołową podawaj z kluskami śląskimi i modrą kapustą. Smacznego!

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2hhaum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hhaum
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj