Jak przygotować stół wigilijny i cały dom na święta Bożego Narodzenia?
Boże Narodzenie to nie tylko rodzinne spotkania i tradycyjne polskie potrawy. Już wcześniej przygotowuję cały dom i staram się, by było w nim pełno wyjątkowych, świątecznych ozdób. Dzięki temu ja, moi domownicy oraz goście, mogą poczuć niepowtarzalny klimat. Czego nie może zabraknąć i co możecie odwzorować w swoich mieszkaniach? Chętnie podpowiem.
Światełka w środku i na zewnątrz. Im więcej świątecznych ozdób, tym lepiej!
Lampki to dla mnie i moich bliskich element, który nieodłącznie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Zawsze dbam o to, by nie zabrakło świetlnych łańcuchów, którymi ozdabiam nie tylko choinkę w domu, ale też iglaki na zewnątrz. Jeśli macie ogródek, to możecie przystroić nimi krzewy i drzewa. Jeśli zaś posiadacie balkon, to możecie wykorzystać mój patent.
Kupuję choinki, które stawiam na zewnątrz i przystrajam światełkami. Jeśli chcecie, by było oryginalnie, to możecie zastosować to rozwiązanie również w przypadku wieńców. Te mogą być zawieszone na drzwiach wejściowych albo w oknach. Ozdobione delikatnymi światełkami prezentują się naprawdę atrakcyjnie. Osobiście dbam o to, by lampki nie były "drażniące". W praktyce oznacza to, że stawiam raczej na jednokolorowe, nie mrugające światełka. Obecne w sklepach dostępne są też ledowe łańcuchy.
Przyznam się wam też, iż tak bardzo lubię świąteczny klimat, że zwykle nie ograniczam się tylko do jednej choinki. Oczywiście ta jedyna i wyjątkowa znajduje się w centralnym punkcie w domu i jest największa. Oprócz niej ozdabiam jednak inne drzewka na zewnątrz oraz rośliny w domu. Przygotowuję też kilka rodzajów wieńców. Możecie kupić je w sklepie albo też zrobić samodzielnie.
Dobrym pomysłem jest zakup surowego wieńca, który przyozdobicie wedle własnych preferencji. Z ozdobami warto zaszaleć, a "świąteczne stylizacje" można zmieniać z roku na rok. Na co postawić? Na przykład na choinkę ubraną w stylu lat 90. (różnokolorowe bombki, być może nawet macie takie na strychu!), innym razem z kolei na monochromatyczny zestaw ozdób.
Ozdoby w stylu eko. Pięknie i z korzyścią dla środowiska
Jeśli nie chcecie kupować wielu gadżetów, które ostatecznie wylądują w koszu, to możecie samodzielnie przygotować ozdoby, które wpisują się w nurt "zero waste". Wykorzystajcie owoce! Suszone plasterki cytrusów, a nawet jabłek, przewiązane wstążką, mogą pełnić rolę bombek. Podobnie pierniczki, które osobiście wypiekam znacznie wcześniej - możecie powiesić na choince albo też wpleść w wieniec.
Jeśli macie dzieci albo po prostu "złapała" was ochota na kreatywną zabawę, to możecie z papieru, albo nawet starych gazet, powycinać różnego rodzaju gadżety i zastąpić nimi bombki albo plastikowe zawieszki. Takie ozdoby wyglądają naprawdę atrakcyjnie, a przy okazji macie świadomość, że nie wydaliście na nie ani grosza i nie zaśmiecacie środowiska. Z kolei zamiast kupować bombki możecie dać starym nowe życie i samodzielnie je pomalować specjalnymi farbami.
Wigilijny stół - biała zastawa pasuje do wszystkiego!
Miłośnicy klasyki mogą postawić na białą zastawę na stole podczas kolacji wigilijnej. Pasuje niemal do wszystkiego. Do tego klasyczny stroik. Dołóżcie do niego korę cynamonu oraz szyszki - będzie nieco ciekawiej.
Możecie też przełamać klasykę kolorowymi elementami. Jeśli chcecie, by było "bezpiecznie", to na początek postawcie na czerwone gadżety - zawsze doskonale wyglądają i kojarzą się ze świętami. Do tego pomalowane na złoto orzechy włoskie (rozsypcie je na stole, nawet w nieładzie będą wyglądały bardzo oryginalnie i klimatycznie) oraz pierniczki zamknięte w słoikach. Możecie pomalować je kolorowym lukrem wedle uznania. Oczywiście na stole musi też znajdować się opłatek na sianku.
Jemioła i gwiazda betlejemska. "Goście", których nie może zabraknąć w święta!
Od kiedy pamiętam, w moim rodzinnym domu w Klęczanach, podczas świąt, można było natknąć się na jemiołę i gwiazdę betlejemską. Oczywiście kontynuuję tę tradycję i zawsze kupuję obie rośliny.
Zachęcam was do tego samego, bo naprawdę są kropką nad "i" świąt Bożego Narodzenia. Jemiołę powieście nad przystrojonym stołem wigilijnym, a czerwoną gwiazdę betlejemską możecie postawić w jego pobliżu. Obecnie na rynku da się kupić wiele różnych odmian gwiazd betlejemskich. Nie musi być klasycznie - zaszalejcie i wybierzcie nietypową roślinę, którą zaskoczycie swoich gości.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl