Fenkuł - śródziemnomorski smak
Jest częstym składnikiem potraw kuchni śródziemnomorskiej i azjatyckiej. Aromatyczne, pachnące anyżkiem "cebule" fenkułu, zwanego też koprem włoskim lub koprem słodkim, coraz częściej pojawiają się w naszych sklepach.
*Jest częstym składnikiem potraw kuchni śródziemnomorskiej i azjatyckiej. Aromatyczne, pachnące anyżkiem "cebule" fenkułu, zwanego też koprem włoskim lub koprem słodkim, coraz częściej pojawiają się w naszych sklepach. *
Roślina pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, choć dobrze sobie dziś radzi poza obszarami swojego rodzimego występowania: w Australii, Nowej Zelandii czy Wielkiej Brytanii. Również u nas koper włoski zyskuje coraz więcej smakoszy. Warto po niego sięgać tym bardziej, że jest to warzywo cenne dla naszego organizmu.
- Zawiera wiele składników odżywczych. Wśród nich jest rutyna, kwercetyna, flawonoidy i różne glikozydy, które dają bardzo silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Jest bogatym źródłem kwasu foliowego, witaminy C, a tym samym silnie wpływa na prawidłową pracę serca oraz całego układu krwionośnego. Jest też doskonałym źródłem błonnika, który to znajduje się w koprze włoskim w odpowiednich proporcjach: zarówno jako błonnik rozpuszczalny – pektyny i śluzy, jak i nierozpuszczalny – celulozy, hemicelulozy i ligniny. Taka kombinacja doskonale wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu oraz działa wspomagająco przy biegunkach i zaparciach. Koper włoski polecany jest osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego. To również bardzo dobre źródło potasu – minerału, który pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi, będące czynnikiem ryzyka udaru mózgu i zawału serca - mówi mgr Ewa Zygmanowska, dietetyk kliniczny z Centrum Medycznego ENEL-MED.
Fenkuł jest nie tylko bardzo zdrowy, ale też można wykorzystać go na wiele sposobów. Polubi go każdy, kto eksperymentuje w kuchni. Można go jeść na surowo, smażyć, gotować, piec, dusić, grillować, a nawet podać w formie konfitury. Smakuje korzennie i słodkawo, ma silny anyżkowy zapach, dzięki czemu sprawdza się w sałatkach. Anyżkowaty posmak traci swoją moc w ciepłych daniach. Jego młode liście można używać podobnie jak koperek. Pasuje do ryb i mięs. W krajach basenu Morza Śródziemnego popularna jest zupa fenkułowa. Koper dodaje się też do pobudzających potraw i specyfików. Można z niego robić sok.
Z kolei herbatkę z nasion często podaje się niemowlakom, ponieważ likwiduje wzdęcia. Poza tym, ze względu na swoje cenne właściwości, koper włoski znalazł też zastosowanie w medycynie naturalnej. Spotkamy go w aptekach i sklepach zielarskich w postaci saszetek do zaparzania lub syropów na kaszel i przeziębienie.
Fenkuł ma niską wartość energetyczną (zaledwie 27 kcal/100 g), doskonale nadaje się więc do przyrządzania sałatek i potraw w dietach odchudzających. Przy zakupie warto pamiętać, aby wybierać te okazy, które mają twardą, jasną bulwę i zielone pędy. Sięgać po niego może każdy – nawet małe dzieci i osoby starsze.
- Fenkuł można polecić każdemu, kto pragnie zdrowo się odżywiać oraz urozmaicić swoją dietę w różnorodne warzywa. Przy zakupie należy jedynie zwróć uwagę, czy liście lub łodygi nie są zbyt dorodne, lśniące i wyrośnięte. Możliwe, iż były zbyt intensywnie nawożone, a przez to ich wartość odżywcza znacznie spada. Takie warzywa są mniej zdrowe - mówi dietetyk.
Jako ciekawostkę warto dodać, że dawniej fenkuł znajdował się na liście cenionych afrodyzjaków. Był niezwykle popularny w całym antycznym świecie. W Indiach wyciskano z niego sok, który mieszano z mlekiem, miodem i lukrecją. Czy rzeczywiście ma moc, warto sprawdzić osobiście. Sałatka z kopru włoskiego i pomarańczy jest uznawana za doskonałe danie na kolację we dwoje.
Marta Legieć/mmch/kuchnia.wp.pl