WP
kuchenne nowości

Azot - E941

Azot znamy z pierwszych lekcji przyrody czy chemii. Każdy z nas wie, że jest on głównym składnikiem powietrza, którym oddychamy. E941, czyli azot, znalazł swoje zastosowanie również w produktach spożywczych. Jest jednym z gazów wykorzystywanych do pakowania próżniowego. Czy wiecie, do jakich produktów spożywczych się go stosuje?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Azot - E941
(archiwum, Fot: archiwum)
WP

Azot występuje na liście E, czyli związków chemicznych dodawanych w produkcji spożywczej. Jest dopuszczony do użytku w krajach Unii Europejskiej. Związki, które widnieją w tym spisie muszą spełniać następujące warunki: być bezpieczne dla organizmu człowieka, nie wprowadzać symbolem w błąd oraz powinna istnieć technologiczna potrzeba wykorzystywania związku w produktach spożywczych.

E491 jest w grupie związków o symbolu E900-E999. Grupa ta nazywa się „środki słodzące, nabłyszczające i inne”. Oprócz azotu znajdziemy tam również tlen, hel czy wodór. Wszystkie te związki są stosowane w produkcji spożywczej i zatwierdzone przez wyspecjalizowane instytucje Unii Europejskiej. Ich dopuszczenie do użytku oznacza, że w małych ilościach nie są szkodliwe dla naszego organizmu.

Azot jest pierwiastkiem chemicznym, niemetalem. Bez azotu nie bylibyśmy w stanie istnieć. Powietrze w ok. 78 % składa się właśnie z niego. Jest to bezzapachowy i bezsmakowy gaz lżejszy od powietrza. Odkrycia dokonał w 1772 roku szkocki chemik Daniel Rutherford. Polską nazwę zawdzięczamy Filipowi Walterowi. Azot nazywano również „dusieniem” lub saletroródem”.

WP

Azot E 941 otrzymywany jest:

  1. w procesie termicznego rozkładu azotynu amonu,
  2. w procesie rozkładu termicznego azydku sodowego w próżni,
  3. poprzez podgrzewanie mieszaniny chlorku amonu z azotynem sodu,
  4. poprzez skraplanie powietrza z użyciem odpowiednich proporcji ciśnienia i temperatury. Ciekły azot przechowuje się w tzw. naczyniach Dewara (znanych nam przede wszystkim z wykorzystania ich w termosie) lub w formie gazu w temperaturze otoczenia w butlach stalowych.

Zastosowanie azotu

Azot w formie ciekłej ma swoje zastosowanie jako środek chłodzący. Dzięki niemu uzyskuje się temperatury poniżej -100 stopni Celsjusza. Gazowa postać azotu wykorzystywana jest jako ochrona w przemyśle oraz jako gaz roboczy w układach pneumatycznych. Azot znalazł zastosowanie również w krioterapii, anestezjologii oraz w procesie pokrywania metali. Jest także jednym ze składników kosmetyków do ciała. E941 znajdziemy też w nawozach sztucznych i żarówkach.

WP

E941 w kuchni

E941 stosowany jest w procesie pakowania produktów spożywczych, ponieważ wpływa na przedłużenie ich trwałości i świeżości poprzez spowalnianie procesu oddychania tlenowego. To właśnie m.in. azotem napełnia się opakowania z mrożonymi warzywami i owocami. Stosuje się go również do pakowania żywności pakowanej próżniowo. Z azotu uzyskujemy również amoniak stosowany w produkcji spożywczej.

W jakich produktach znajdziemy E941?

  1. serki kanapkowe,
  2. jogurty,
  3. mrożonki,
  4. produkty pakowane próżniowo.
WP

Skutki uboczne stosowania E941 w produkcji spożywczej

Nie istnieje określona dzienna dawka przyjmowania E941 dla organizmu. Azot jest nieszkodliwy dla naszego zdrowia.

Czy wiesz, że...?

  1. Łacińska nazwa azotu to „nitrogenium”, czyli „tworzący sodę”. Polska nazwa natomiast pochodzi od greckiego „azotikos”, czyli „nie podtrzymujący życia”.
  2. Podczas nurkowania zwiększa się rozpuszczalność azotu w naszym organizmie. To właśnie dlatego procedury nurkowania są restrykcyjne.
WP

Magdalena Bury

WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP