10 głównych zasad przechowywania żywności w lodówce
Nie wyobrażamy sobie tego, żeby przechowywać łatwo psujące się produkty w innym miejscu niż lodówka. Korzystamy z lodówek intuicyjnie, często popełniając wiele błędów, które prowadzą nie tylko do tego, że umieszczone w lodówce produkty po jakimś czasie wyrzucamy do śmieci, ale też do tego, że nasz sprzęt szybciej się psuje. Oto kilka naszych rad, jak korzystać z lodówki, by o nią dbać i nie marnować jedzenia.
Jak układać produkty w lodówce?
Wracając z zakupów mamy torby pełne przeróżnych produktów. Umieszczając je w lodówce, koniecznie musimy je posortować. Te, które przeznaczymy do szybkiego użycia powinny znajdować się z przodu półek. Dzięki temu na pewno o nich nie zapomnimy, ale też zadbamy o to, by otwierać ją na krócej, co pozwoli zaoszczędzić energię.
Lodówka nie powinna być przeładowana. Jeśli wszystkie półki mamy zastawione, nasz sprzęt będzie potrzebował więcej prądu, by utrzymać odpowiednią temperaturę. Poza tym wyszukiwanie potrzebnych nam produktów będzie łatwiejsze, jeśli nie wypełnimy sprzętu po brzegi. Nie będziemy musieli wyjmować połowy zawartości, bo gdzieś tam z tyłu stoi niewidoczny na pierwszy rzut oka słoiczek, który właśnie jest nam potrzebny.
Istotną sprawą jest również odpowiednie zapakowania niektórych produktów. Zapakowane w papier wędliny lub sery powinniśmy umieścić w odpowiednich pojemnikach, koniecznie przystosowanych do przechowywania żywności. Dzięki temu nie wyschną i dłużej będą przydatne do spożycia. Zamiast pojemników możemy używać specjalnych, zamykanych woreczków, które z kolei pozwolą nam zaoszczędzić miejsce.
Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki?
Ważne jest również odpowiednie umieszczenie konkretnych produktów na właściwych półkach. Na samej górze trzymajmy jogurty, inne produkty mleczne, jajka i wędliny. Potrzebują one bowiem temperatury wahającej się od 4 do 8 stopni C, którą mamy właśnie w górnej części lodówki.
Jak przechowywać mięso w lodówce?
Świeże mięso czy ryby, przeznaczone do szybkiego wykorzystania trzymajmy z kolei na dolnych półkach. Tam jest chłodniej, więc nasze produkty nie popsują się zbyt szybko. Pamiętajmy jednak o tym, że mięso i ryby możemy przechowywać maksymalnie dwa dni. Jeśli chcemy trzymać je dłużej, skorzystajmy z zamrażalnika.
Na samym dole każdej lodówki znajduje się szuflada na warzywa i owoce. Możemy trzymać je tam nawet kilka dni, ale zachowując odpowiednie zasady. Przede wszystkim szuflada powinna być wyłożona warstwą papierowych ręczników, które będą wchłaniać nadmiar wilgoci. Aby tego uniknąć, usuńmy wodę z umytych przed włożeniem do lodówki warzyw i owoców. W szufladzie zazwyczaj jest około 10 stopni C, co jest optymalną temperaturą.
W lodówce mamy również małe półki na drzwiach. Na nich powinniśmy trzymać napoje czy produkty w słoiczkach, takie jak majonez, musztarda, keczupy czy innego typu przetwory. Od razu będą na widoku, a używane są dość często.
Co się stanie, kiedy włożysz do lodówki ciepłą potrawę?
I na koniec dwie ważne zasady, które wpływają na długowieczność naszej lodówki. Pierwsza: nigdy nie wkładajmy do chłodzenia gorących lub nawet ciepłych garnków z zupą czy innymi potrawami. Po pierwsze: unosząca się z nich para osiada wewnątrz lodówki, po drugie: potrzeba dłuższego czasu i więcej energii by doprowadzić temperatury do odpowiedniego poziomu. Pamiętajmy również o regularnym rozmrażaniu i myciu lodówki. Nie ma nic gorszego niż gruba warstwa lodu lub plamy pojawiającej się często pleśni.