Trwa ładowanie...

Tak wygląda przejście na weganizm. To się dzieje z ciałem

Od kilku lat setki osób rezygnują z jedzenia mięsa na rzecz diety wegańskiej. Organizm reaguje natychmiast – oto zmiany, jakie na pewno odczuje świeżo upieczony weganin.
Share
Weganie nie mają lekko? Oto, jak na bezmiesną dietę reaguje ich organizm
Weganie nie mają lekko? Oto, jak na bezmiesną dietę reaguje ich organizmŹródło: Pixabay.com
d2hq5m3

Jedną ze zmian jest ogólne zmęczenie – to przez usunięcie czerwonego mięsa, a więc braku witaminy B12. Weganina boli głowa, grozi mu też anemia, ale wystarczy, że uzupełni menu o szpinak i orzechy. Innym następstwem weganizmu będzie spadek poziomu wapna. Jak tłumaczą dietetycy, ratunkiem jest wtedy wymiana "zwykłego" mleka na mleko roślinne.

Kolejna zmiana po przejściu na weganizm to częstsze wizyty w toalecie. Dlaczego? Weganie szybko tracą błonnik. Na szczęście, mają go produkty pełnoziarniste i warzywa skrobiowe, czyli podstawowe składniki diety wegańskiej. A uzupełnienie diety o soję obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wiele badań wykazało, że weganie i wegetarianie mają niższe spożycie tłuszczów nasyconych, niż większość osób jedzących mięso, co w konsekwencji obniża ryzyko zawału serca i choroby wieńcowej.

Z innych badań wynika natomiast, że po zmianie diety na wegańską normą jest spadek wagi. Według ekspertów weganie mają zwykle niższy BMI niż nie-weganie. Dlaczego? Mogą czuć się "pełniejsi" z powodu jedzenia bogatych w błonnik owoców i warzyw. Może to w konsekwencji prowadzić do ograniczenia apetytu.

d2hq5m3

Podziel się opinią

Share
d2hq5m3
d2hq5m3
Więcej tematów