Trwa ładowanie...
d25pm1v

Po pierwsze: nie dojadaj. Naukowcy znaleźli darmowy sposób na wieczną młodość

Okinawa - to japońska wyspa, na której żyją najstarsi ludzie na świecie. Ich sposobem na długowieczność jest m.in.pozostawianie niedosytu i zjadanie ok. 80 proc. standardowej porcji. Teraz ich idee zostały potwierdzone naukowo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy potwierdzają - kaloryczność diety zmniejszona o 15 proc. to sposób na długowieczność
Naukowcy potwierdzają - kaloryczność diety zmniejszona o 15 proc. to sposób na długowieczność (iStock.com, Fot: Anchiy)
d25pm1v

Do tej pory dietetycy przekonywali, że to nie ilość kalorii ma wpływ na nasze zdrowie i sylwetkę, lecz ich jakość - kaloryczna potrawa ze zdrowych składników jest lepszym wyborem niż mniej kaloryczny fast food. Tymczasem pierwsze badania mające na celu ustalenie, czy ilość pochłanianych kalorii ma wpływ na nasze zdrowie przynoszą zaskakujące wyniki – im ich mniej, tym dłużej pożyjemy.

Badania przeprowadzili naukowcy z Pennington Biomedical Research Center w Louisianie, a ich wyniki zostały opublikowane w najnowszym numerze czasopisma "Cell Metabolism". Kluczowe dla długości ludzkiego życia okazało się tempo przemiany materii podczas snu. Jeśli ograniczymy kaloryczność diety poniżej normy, tempo to spada. A im jest mniejsze, tym mniej powstaje niekorzystnych produktów metabolizmu, m.in. takich, które uszkadzają komórki wolnych rodników.

Zobacz też: Jedzenie, które postarza. Te produkty dodadzą Ci lat

Dietę niskokaloryczną przetestowano na 53 ochotnikach w wieku od 21 do 50 lat, z czego 34 osoby jadły o 15 proc. mniej niż powinny aż przez dwa lata. Pozostali zaś stanowili grupę kontrolną – jedli "normalnie". Po pierwszym i drugim roku eksperymentu wszystkich uczestników przebadano pod kątem tempa przemiany materii oraz starzenia się komórek.

d25pm1v

Okazało się, że osoby, które jadły mniej, wydajniej korzystają z energii oraz lepiej radzą sobie ze stresem – aż o 20 proc. zmniejszyły się objawy uszkodzenia komórek, które uznaje się za symptomy starzenia. Naukowcy planują sprawdzić również działanie diety uboższej w kalorie, jednak wzbogaconej w produkty zawierające duże dawki przeciwutleniaczy. Ta metoda żywienia może spotęgować efekt odmłodzenia organizmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl

d25pm1v

Podziel się opinią

Share
d25pm1v
d25pm1v