Trwa ładowanie...

Owoce z puszki – co warto o nich wiedzieć?

Mogą być samodzielną przekąską, dekoracją potraw albo dodatkiem do lodów, ciast czy innych deserów. Syrop, którym są zalane, świetnie sprawdzi się jako baza rozmaitych napojów. Jednak po owoce z puszki należy sięgać z umiarem i rozwagą. Dlaczego?

Owoce z puszki – co warto o nich wiedzieć?Źródło: 123RF
d12rswn
d12rswn

Historia puszkowanych przetworów rozpoczęła się na początku XIX wieku, gdy francuski rząd zaproponował wysoką nagrodę – 12 tysięcy franków za wymyślenie sposobu przedłużenia trwałości łatwo psujących się produktów spożywczych. Otrzymał ją Nicholas Appert, który opracował metodę konserwowania żywności przez długotrwałe gotowanie w hermetycznie zamkniętych naczyniach. Używał jednak przede wszystkim szklanych słoików i butelek.

Jego wynalazek wykorzystał Anglik Peter Durand, który w 1810 r. otrzymał z rąk króla Jerzego III patent na napełnianie pojemników z blachy ocynkowanej mięsem, rybami czy warzywami. Jednak dopiero w czasie I wojny światowej doceniono walory puszek żywnościowych. W pierwszej połowie XX w. stały się produktem stosowanym masowo, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. W latach 20. i 30. na rynku zaczęły się pojawiać puszki z owocami, np. brzoskwiniami czy ananasami. W latach PRL-u były to artykuły dostępne niemal wyłącznie w sklepach sieci Pewex, trudno osiągalne dla przeciętnego zjadacza chleba.

Dziś tego typu przetwory kupimy niemal w każdym sklepie spożywczym. Nadal najpopularniejsze są zapuszkowane brzoskwinie i ananasy, choć możemy też kupić zatopione w syropie truskawki, mandarynki, morele, wiśnie, jagody, mango czy gruszki.

Zobacz też: Najlepsze francuskie desery

Wartościowe przetwory?

Owoce w puszce mają niewątpliwe sporo zalet. Nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, ale można je również wykorzystać jako dodatek zarówno do deserów czy wypieków, jak i dań wytrawnych (w wielu polskich domach jada się pierś z kurczaka upieczoną lub usmażoną z plastrem żółtego sera oraz brzoskwinią z puszki). Świetnie sprawdzają się jako dekoracja różnych dań. Z ich syropu przygotujemy smaczne napoje.

d12rswn

Owoce z puszki kryją zwykle mniej konserwantów niż świeży ananas czy mango, które muszą odbyć długą podróż, zanim trafią na nasz stół. Zachowują odpowiedni kolor i konsystencję, a przede wszystkim nie tracą cennych składników odżywczych. Dlatego mogą być dość wartościowym uzupełnieniem diety, szczególnie w okresie zimowym i wczesnowiosennym, gdy na rynku brakuje świeżych produktów.

A jednak po owoce w puszce należy sięgać z umiarem. Dlaczego?

Cukier i bisfenol

Skład tego typu przetworów jest zazwyczaj krótki, ale i tak budzi zastrzeżenia dietetyków. Oprócz owoców i wody znajdziemy tam bowiem solidną porcję cukru, którego Polacy i tak pochłaniają za dużo (blisko 50 kilogramów rocznie!).

Nic dziwnego, że trzech na pięciu dorosłych mieszkańców naszego kraju ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Osoby pochłaniające dużo cukru są również bardziej narażone na cukrzycę, choroby układu krążenia czy nowotwory. Sacharoza podrażnia śluzówkę żołądka i wywołuje nadprodukcję kwasu żołądkowego (skutkiem tego są np. wrzody), zaburza równowagę flory bakteryjnej, zakwasza organizm, niszczy szkliwo zębów (zwiększając ryzyko próchnicy) oraz powoduje niedobory witamin i minerałów.

d12rswn

Zdecydowanie należy unikać przetworów, w których, oprócz cukru, pojawiają się inne słodziki, choćby syrop glukozowo-fruktozowy. Ten popularny dodatek, wytwarzany zwykle z kukurydzy, nie ma żadnych wartości odżywczych, za to odgrywa istotną rolę w rozwoju otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, dny moczanowej czy kamicy nerkowej.

W puszkach z owocami często kryje się również syrop glukozowy. Słodki roztwór, otrzymywany najczęściej w wyniku hydrolizy skrobi z pszenicy, kukurydzy lub ziemniaków, jest bardzo kaloryczny, sprzyja nadwadze i otyłości, może też prowadzić od podwyższenia poziomu cukru we krwi.

Kontrowersje budzi też opakowanie tego typu przetworów. Wnętrze puszek często bywa bowiem pokrywane bisfenolem A – związkiem chemicznym, który ma chronić zawartość przed kontaktem z metalem. Przeprowadzane w ostatnich latach badania naukowe wykazały, że konsekwencjami jego długotrwałego wchłaniania przez organizm bywają: otyłość, zaburzenia hormonalne, a nawet zwiększone ryzyko pewnych nowotworów.

Dlatego sięgając po owoce w puszce, wybierajmy te, na opakowaniach których widnieje informacja "Bisphenol A free" albo "BPA free".

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d12rswn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12rswn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj