Osiem szklanek dziennie to mit. Ile wody dziennie należy pić?
Mówi się, że powinniśmy pić przynajmniej osiem szklanek o pojemności mniej więcej 240 mililitrów wody dziennie, by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu – taka ilość ma pomóc w oczyszczaniu ciała z toksyn i utracie wagi oraz zagwarantować dobre samopoczucie, zdrowie organów wewnętrznych i piękny wygląd skóry.
Z bilansu płynów nawadniających organizm wyłącza się najczęściej kawę oraz napoje alkoholowe, a czasami również herbatę i napoje słodzone. Nietrudno zaobserwować, że wiele osób skrupulatnie wprowadza owe zalecenia w życie.
Butelki i bidony stały się nieodłącznym akcesorium ludzi dbających o prawidłowe nawodnienie – towarzyszą nam nie tylko na siłowni, lecz także w biurach, salach wykładowych czy na mieście, a popijanie niewielkich łyczków wody to już ogólnie przyjęty zwyczaj. Warto jednak postawić pytanie o zasadność tych zaleceń: czy rzeczywiście takie duże ilości wody są nam potrzebne? Czy da się sformułować dotyczące jej spożywania zalecenia, które obejmowałyby wszystkie przypadki?
Zobacz też: Skąd w ogóle wzięła się zasada ośmiu szklanek?
Poszukiwania zasadności oraz źródeł tej rekomendacji podjął się Heinz Valtin, badacz z Dartmouth College; wyniki opublikował w wydanym w 2002 roku przeglądzie badań. W dostępnej literaturze nie udało mu się znaleźć ani jednego artykułu, w którym zasada ośmiu szklanek byłaby zalecana na podstawie dowodów naukowych. Sformułowanie najbliższe poszukiwanej rekomendacji badacz znalazł w jednym z ustępów książki z 1974 roku autorstwa znanego żywieniowca Fredricka J. Stare’a – możemy w niej przeczytać, że zapotrzebowanie na wodę jest regulowane przez różne fizjologiczne mechanizmy, ale dla typowego dorosłego jej spożycie powinno oscylować pomiędzy sześcioma a ośmioma szklankami dziennie, w formie kawy, herbaty, mleka, piwa, soków itp., a także że warzywa i owoce są dobrymi źródłami wody. Podobne zalecenie znajdziemy w publikacji amerykańskiej National Research Council z 1945 roku, tam też wspomniano, że część potrzebnej wody można pozyskiwać z jedzenia. Źródeł popularnego przekonania, że powinniśmy pić przynajmniej osiem szklanek wody dziennie, możemy zatem doszukiwać się w błędnej interpretacji wspomnianych przykazań albo uznać, że wzięły się one znikąd.
Zobacz też: Przez 7 dni piła tylko wodę
Ile zatem wody należy pić dziennie? Odwodnienie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, ale prawda jest taka, że nie da się przedstawić jednej formuły nawadniania, która obejmowałaby wszystkich.
W zależności od wagi, wieku, aktywności fizycznej, diety oraz klimatu, w którym żyjemy, zapotrzebowanie na wodę będzie się różnić: pracujący w pełnym słońcu dekarz powinien pić znacznie więcej niż siedzący w klimatyzowanym biurze urzędnik, nawet jeśli ich wzrost, waga i wiek są takie same. Osiem szklanek dla pierwszego może być ilością za małą, a dla drugiego – nadmierną.
Należy pamiętać, że zdrowo nawadniamy się nie tylko wtedy, kiedy pijemy wodę mineralną. Jak wspomniano wcześniej, szczególnie bogate w wodę są warzywa i owoce: może ona stanowić ponad 90 proc. ich masy, zatem zjedzenie sporego jabłka czy ogórka może równać się wypiciu standardowej szklanki wody.
Dodatkowo do codziennego bilansu spożytych płynów należy doliczyć herbatę, soki, napoje gazowane oraz kawę. Ta ostatnia, wbrew popularnym przekonaniom, wcale nie odwadnia, choć jej przedawkowanie może wiązać się z efektami ubocznymi, na przykład zaburzonym snem.
Jeśli żyjemy w umiarkowanym klimacie, nie cierpimy na żadne choroby i nie wykonujemy intensywnej pracy fizycznej, prawdopodobnie nie potrzebujemy ośmiu szklanek wody dziennie. Nie ma powodów do obaw – większość z nas będzie dobrze nawodniona nawet bez zmuszania się do opróżniania kolejnych szklanek.
Tekst: Tomek Zielke
Zobacz też: Do czego potrzebna jest sól w kuchni?
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl