Idealne jajka nie tylko na Wielkanoc. Z jajowarem to proste!
Wielkanoc kojarzy nam się przede wszystkim z jajkami, które występują w różnej formie – na miękko, na twardo, z farszem, pokrojone do sałatki i jeszcze wieloma innymi wersjami. Kojarzy się też z długim procesem przygotowania, ponieważ najpierw trzeba doprowadzić wodę do wrzenia, a dopiero później można umieścić w niej jajka. Na szczęście jest jedno urządzenie, które może przyspieszyć cały proces.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Żyjemy w świecie gadżetów, które często ułatwiają nam życie. Nie inaczej jest w przypadku jajowarów, które pozwalają ugotować jajka, ale robi się to wygodniej i często szybciej. Użycie takiego urządzenia pozwoli też zwolnić palnik kuchenki, który można wykorzystać do bardziej skomplikowanych potraw. Jednymi słowy, praca w kuchni stanie się jeszcze lżejsza, łatwiejsza i przyjemniejsza. Dodatkowo jajowar pomaga zapobiegać pękaniu skorupek, co zdarza się często przy klasycznym gotowaniu jaj.
Jak działa jajowar?
Zasada jest bardzo prosta. Na samym dole urządzenia znajduje się płyta grzewcza, którą zalewa się wodą. Jajka umieszcza się na specjalnej tacce i zamyka pokrywką. Często producenci urządzeń dołączają kubeczki i miarki, dzięki którym będziesz mieć pewność, że wewnątrz jajowaru jest odpowiednia ilość wody. Przed umieszczeniem jaj przekuwa się ich czubki.
Po wlaniu wody i umieszczeniu jaj na tacce wystarczy zamknąć pokrywę i uruchomić urządzenie. Nie ma uniwersalnego przepisu na to, jak długo należy gotować jaja w zależności od tego, czy mają być na miękko, półmiękko czy na twardo. Dlatego warto zajrzeć do instrukcji obsługi. Jajowar kończy pracę, kiedy zużyje całą wodę, więc przeważnie od ilości wlanej wody zależy to, jak będą ugotowane jajka.
Jak kupić jajowar?
Zakup jajowaru to bardzo prosta sprawa. Najpierw należy określić potrzeby, bo to od nich będzie zależeć pojemność urządzenia. Jeżeli już to ustalicie, to wtedy wchodzi do gry kwestia mocy i tu kierujemy się zasadą, że im większa moc, tym krócej będzie trwało gotowanie. Jajowary mogą różnić się między sobą m.in. ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. W droższych modelach spotyka się stal nierdzewną, a w tańszych – tworzywo sztuczne. Można też trafić na modele z funkcją regulacji twardości jajek.
Czy warto kupić jajowar? Na to pytanie już musicie sobie odpowiedzieć sami. Niewątpliwie ułatwi proces gotowania jaj, a także pozwoli zaoszczędzić wodę, ponieważ dzięki swojej konstrukcji zużywa jej znacznie mniej. Dodatkowo, jeśli używacie kuchenki gazowej, to zakup specjalnego urządzenia do gotowania jaj pozwoli na obniżenie rachunków za gaz. Dobry i pojemny jajowar kosztuje już ok. 100 zł, więc nie będzie stanowił obciążenia dla większości domowych budżetów.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
WP Kuchnia na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski