Trwa ładowanie...
d1nzukd

Kuchnia marokańska

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Kuchnia marokańska słynie przede wszystkim z aromatycznych przypraw. Ta najbardziej tradycyjna pochodzi od Berberów. Marokańczycy jedzą bardzo dużo mięsa – wołowiny, baraniny i kurczaka. Ze względów religijnych wołowina nie jest podawana. Mięso podawane jest smażone i duszone, bardzo popularne są szaszłyki.
Najbardziej znaną potrawą jest tażin, czyli gulasz mięsny lub warzywny przyrządzany w tradycyjnym glinianym naczyniu o tej samej nazwie. Naczynie tażin składa się z głębszej podstawy (misy) i stożkowatej pokrywy. Dania w nim gotują się bardzo powoli, dzięki czemu zachowują smak. Charakterystyczną dla kuchni marokańskiej zupą jest harira. Składa się z baraniny, pomidorów, cebuli, selera i roślin strączkowych.
Popularny w kuchni Maroka jest kuskus – kaszka z twardej pszenicy. Przygotowuje się go na parze, w specjalnym garnku o nazwie couscoussiera. W jego dolnej części gotuje się mięso i dodatki, na sicie zawieszonym nad garnkiem przygotowuje się kaszę.

Marokańczycy jedzą posiłki o ściśle określonych porach. Śniadanie bardzo wcześnie, bo już o 7 – nie jest to obfity posiłek, najczęściej składa się z samej kawy. Czasem podawane do niej są harcha (słodki chlebek) lub msemen (arabski naleśnik). Obiad serwowany jest o 13, najważniejsza jednak jest kolacja. Jedzona jest dosyć późno, bo między 19 a 20 i jest najbardziej obfitym posiłkiem dnia.

Marokańczycy jedzą rękami ze wspólnego talerza, zbierając jedzenie kawałkiem chleba. W dobrym tonie jest nabierać jak najmniejsze ilości jedzenia. Nie zawsze udaje się dokonać tego z gracją, dlatego często po posiłku na marokańskim stole i wokół niego pełno jest okruszków. Posiłek popija się mieszankę herbat zielonej i miętowej z cukrem. Słodyczy w kuchni Maroka nie brakuje, popularne są ciasta i desery, których podstawą są: bakalie, syropy i bardzo słodkie owoce np. figi.

d1nzukd
d1nzukd
d1nzukd
Więcej tematów
d1nzukd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj