Trwa ładowanie...
d48b9zd

Dieta bez laktozy

123
Źródło: 123

Dieta bez laktozy jest rodzajem diety dla osób, które po spożyciu mleka, cierpią na ból brzucha, wzdęcia czy biegunki. Takie osoby nie tolerują spożywania laktozy, czyli cukru zawartego w mleku ssaków.

Problem ten dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci a nawet niemowląt.
Dieta bez laktozy polega na ograniczeniu lub wyeliminowaniu z diety produktów zawierających cukier mleczny. W większości, osoby dorosłe tolerują niewielkie ilości laktozy, więc nie muszą całkowicie wykluczać produktów mlecznych ze swojej diety. Mogą np. zamienić ser żółty na np. twarde sery dojrzewające, a także sery kremowe typu brie, fromage czy serki topione, które zawierają mniej laktozy.

Osoby, które cierpią na całkowitą nietolerancję tego składnika, muszą zrezygnować z mleka zwierzęcego na rzecz mleka roślinnego. Idealnie sprawdzi się tu mleko gryczane, sojowe, ryżowe, kokosowe, kukurydziane czy owsiane. Twaróg można zastąpić serem tofu, który zawiera dużo białka i wapnia. Chociaż wydaje się to proste, to dieta bez laktozy jest bardzo wymagająca. Nie wystarczy wyeliminować z niej oczywistych produktów mlecznych, ale również wszystkie produkty zawierające mleko np. czekoladę. Całe szczęście w sklepach pojawia się coraz więcej towarów z oznaczeniem "nie zawiera laktozy", co jest ogromnym ułatwieniem dla osób bez tolerancji. Należy pamiętać o tym, żeby dodatkowo spożywać produkty bogate w wapń np. natkę pietruszki, jarmuż, fasolę, otręby pszenne, kaszę, szprotki i sardynki. Czasem konieczne jest wspomaganie się suplementami wapnia, żeby uzupełnić jego zawartość, szczególnie w okresie ciąży, karmienia czy dzieciństwa.

d48b9zd
d48b9zd
d48b9zd
Więcej tematów
d48b9zd