WP

Hel - E939

Wybór produktów pochodzenia naturalnego i bez substancji szkodliwych dla naszego zdrowia jest obecnie trudnym zadaniem. Na każdym kroku stykamy się z konserwantami, zdradliwymi związkami chemicznymi o symbolu E czy też z dużą ilością soli i cukru. Nie musimy jednak tracić czasu z opakowaniem danego produktu w jednej ręce i tabelą szkodliwych E na smartfonie w drugiej. Wiele dodatków chemicznych E tak naprawdę nie ma nic wspólnego z negatywnym wpływem na nasz organizm. Jak jest w przypadku E939?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hel - E939
(WP)
WP

##E939 - co to takiego?

E939 to nic innego jak znany wszystkim Hel. To pierwiastek chemiczny, gaz szlachetny. Najczęściej kojarzy nam się z unoszącymi się nad ziemią kolorowymi balonami. Wdychanie Helu zmienia także przez chwilę nasz głos na wyższy. Jest bez smaku i bez zapachu. Nie ma także własnej barwy. Otrzymujemy go jako produkt skraplania, który powstaje z gazu ziemnego. Występuje także w powietrzu.
Hel jest na „Liście E” w grupie „Środki słodzące, nabłyszczające, inne”, gdzie możemy znaleźć również Tlen (E948) czy Azot (E941).

Zastosowanie

WP

Hel wykorzystuje się w minimalnych ilościach do pakowania artykułów spożywczych. Stosowany jest podczas pakowania produktów do puszek lub przy pakowaniu owoców. Powoduje to spowolnienie procesu oddychania tlenem, przez co jedzenie jest świeższe i trwalsze. Stosowany w taki sposób nie jest szkodliwy dla naszego zdrowia. E939 jest dopuszczony do użytku dzięki Unii Europejskiej.
Hel ma również zastosowanie w produkcji bitej śmietany. To właśnie dzięki jego obecności spiętrzona i puszysta śmietana wydobywa się z opakowania.
Związek E939 używa się również jako wypełnienie lamp jarzeniowych. Jest także częścią mieszaniny gazów, którą oddychają nurkowie pod wodą.

Działanie

Hel wtłacza się najczęściej do puszek z kukurydzą, ananasami czy brzoskwiniami. Dzięki E939 produkty pozostają na dłużej trwałe, świeże i przydatne do spożycia. Dodawanie go do puszek odbywa się w specjalnie do tego przygotowanej atmosferze.
Jest to bezpieczna metoda konserwacji produktów spożywczych. Hel nie jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Dodawany do produktów nie wpływa negatywnie na ich jakość.

W jakich produktach możemy go znaleźć?

WP
  1. puszki z kukurydzą,
  2. opakowania brzoskwiń i ananasów w syropach,
  3. konserwy mięsne,
  4. inne produkty pakowane w puszki,
  5. bita śmietana w aerozolu.

Czy E939 jest szkodliwy dla zdrowia?

Absolutnie nie! Obalamy mit mówiący o szkodliwości wszystkich związków chemicznych E. Związki o symbolu E900-E99 są nieszkodliwe dla naszego organizmu.

Ciekawostki dotyczące Helu

WP

Nazwa „Hel” pochodzi od Helios, czyli z greckiego Słońce. Właśnie tam w 1868 roku odkryto ten pierwiastek chemiczny.

Magdalena Bury

Polub WP Kuchnia
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP