Trwa ładowanie...
d4beg3v

Dieta cukrzycowa

123
Źródło: 123

Cukrzyca jest chorobą, która występuje na całym świecie. Liczba chorych wzrasta każdego roku. Obecnie szacuje się, że obejmuje 9 proc. całej populacji. Dieta cukrzycowa jest niezwykle ważnym elementem w profilaktyce cukrzycy. Dieta ta pomaga uniknąć niebezpiecznych skoków poziomów glukozy we krwi, które prowadzą do powikłań oraz pojawienia się chorób naczyniowych.

Szczególne znaczenie w diecie cukrzycowej ma wyeliminowanie węglowodanów prostych, czyli cukrów. Przekąski takie jak ciasta, czekolada, cukierki, drożdżówki i inne słodkości muszą zostać całkowicie usunięte z jadłospisu. Nie wolno też spożywać słodzonych cukrem przetworów np. dżemów. Nie trzeba jednak rezygnować z deserów. Wystarczy zamienić szkodliwy dla diety cukrzycowej cukier na alternatywne źródło słodyczy np. ksylitol. Ponadto należy uzyskać optymalny poziom tłuszczów i utrzymać odpowiednie ciśnienie tętnicze. Dieta cukrzycowa ma pomóc również w zmniejszeniu wagi ciała, co ułatwia leczenie.

Podstawą jadłospisu w diecie cukrzycowej są węglowodany złożone. Powinny one obejmować 40-50 proc. całkowitej energii, tłuszcze 30-35 proc., a białka 15-20 proc. Zaleca się ograniczenie spożywania tłustego mięsa i nabiału oraz wyeliminowanie oleju kokosowego, który ma szkodliwe działanie dla zdrowia. Tłuszcze odpowiednie dla diety cukrzycowej, to te nienasycone, pochodzenia roślinnego. Szczególnie wartościowe w tej diecie są produkty zawierające dużo błonnika np. płatki owsiane. Błonnik obniża stężenie glukozy we krwi i daje poczucie sytości oraz zapobiega zaparciom. Dodatkowo powinno się pamiętać o jedzeniu chudego mięsa, ryb, wyrobów mleczarskich i owoców oraz warzyw.

W diecie cukrzycowej pojawia się od pięciu do siedmiu posiłków dziennie. Cukrzycy jedzą mniejsze porcje, lecz w krótszych odstępach czasu. Dania powinny być gotowane na parze, grillowane lub pieczone. Należy unikać smażenia. Godziny jedzenia są stałe. Najważniejsze jest bycie konsekwentnym i dbanie o dyscyplinę kaloryczną i wartość indeksu glikemicznego. Jednak dla każdego cukrzyka dieta powinna zostać dobrana indywidualnie. Chociaż zasady są podobne dla cukrzycy typu I i typu II, to w przypadku tej pierwszej trzeba trzymać się restrykcyjnie diety.

d4beg3v
d4beg3v
d4beg3v
Więcej tematów
d4beg3v