Risotto
Risotto to tradycyjna potrawa z północnej części Włoch. Jej podstawą jest ryż, który gotuje się z dodatkiem bulionu. Risotto jest pysze, zdrowe i może występować w wielu wersjach. Każdy powinien spróbować tej potrawy.
Chociaż uwielbiamy w Polsce kuchnie włoską, risotto to potrawa, która nie gości zbyt często na naszych stołach. Zdecydowanie częściej wybieramy się do pizzerii lub w domu przygotowujemy tradycyjne włoskie makarony. Warto jednak przekonać się również do risotto.
Risotto – trochę historii
Risotto to danie, które tradycyjnie przygotowuje się na północy Włoch. Jego korzenie sięgają jednak przekornie Neapolu. To właśnie tam Hiszpanie w XVI wieku przywieźli ryż, jednak szybko okazało się, że Neapolitańczycy niechętnie go gotują i bardzo ostrożnie podchodzą do jedzenia go.
Z czasem ryż zaczął być jednak coraz bardziej popularny w całej Italii, a zawłaszcza na północy kraju, gdzie warunki pozwalały na jego hodowanie. Mieszkańcy północnych regionów pokochali ryż i zaczęli wykorzystywać go do przygotowywania codziennych potraw. Jedną z nich było znane dziś risotto.
Jak mówi legenda, pierwsze risotto powstało z przypadkowego połączenia ryżu z szafranem. Włoski artysta, Valerio di Fiandria, pracował przy budowie katedry, a do barwienia szkła używał właśnie szafranu. Któregoś dnia barwnik przypadkowo wpadł do miski z ryżem. Okazało się, ze zawartość półmiska nabrała pięknego koloru, a zapach stał się bardzo apetyczny.
Risotto – sposób przygotowania
Chociaż może się wydawać, że risotto to potrawa bardzo prosta w przygotowaniu, okazuje się, że perfekcyjne ugotowanie ryżu wcale nie jest takie proste i wymaga wprawy. Zacznijmy od składników, które będą niezbędne do przygotowania idealnego włoskiego dania. Jest to oczywiście ryż, wytrawne wino, bulion, tłuszcz do smażenia oraz cebula.
Początkowo na rozgrzanej patelni podsmażamy cebulę, która powinna się zeszklić. Następnie wsypujemy ryz i smażymy go przez około dwie minuty. Kolejnym krokiem będzie podlanie zawartości patelni wytrawnym winem. Gdy ziarna ryżu wchłoną płyn, możemy rozpocząć dolewanie bulionu. Pamiętajmy, by robić to partiami. Za każdym razem sprawdzajmy, czy ziarna zdążyły pochłonąć całą ciecz. Jeśli tak, możemy dolać kolejną partię.
Idealne risotto powinno mieć kremową konsystencje.