Melon
Melon to owoc, a właściwie gatunek ogórka należący do jednorocznych roślin dyniowatych. Jest bardzo blisko spokrewniony z arbuzem. Nazwa melon wywodzi się z języka greckiego, dokładniej od słowa melopepon co oznacza po prostu "miękkie jabłko".
Pochodzenie melona nie jest do dziś wyjaśnione, hipotezy wskazują na Azję lub Afrykę. Uprawiany jest od bardzo dawna: znajdowany jest w licznych wykopaliskach z okresu Średniego Państwa w Egipcie, był wspominany w Biblii, a także znali go już Starożytni Grecy i Rzymianie. W Polsce uprawiany jest od XVII wieku.
Miąższ owocu, w zależności od odmiany, może być mniej lub bardziej słodki, aromatyczny i soczysty, a także gorzkawy. Miąższ może mieć barwę od białej poprzez żółtą, zieloną, do intensywnie pomarańczowej.
Melon składa się w 87 proc. z wody, ma mało kalorii i zawiera znaczne ilości beta-karotenu. Zazwyczaj jest jadany na surowo. Jego soczysty i aromatyczny miąższ to idealny dodatek do sałatek owocowych. Z kolei żółty melon idealnie komponuje się z szynką parmeńską. Natomiast melon zielony pasuje do dań z owocami morza. Można go dodawać do lodów i deserów.
Prowitamina A jest przeciwutleniaczem chroniącym przed rozwojem niektórych nowotworów oraz miażdżycy. Ponadto beta-karoten wspomaga funkcjonowanie wzroku, a także pozwala na dłużej zachować opaleniznę.
Jego właściwości lecznicze przede wszystkim powinny docenić osoby zmagające się z miażdżycą oraz nadciśnieniem. Melon reguluje ciśnienie krwi, a to wszystko za sprawą zawartego w nim potasu. Witaminy z grupy B zawarte w melonie znacząco wpływają na poprawę samopoczucia oraz koncentrację. Są bowiem odpowiedzialne za funkcjonowanie układu nerwowego. Melon może okazać się zbawiennym środkiem w walce z bezsennością.
Melon to owoc o wysokim indeksie glikemicznym, w związku z tym osoby chore na cukrzycę powinny go unikać.
Melony możemy sadzić i hodować również we własnych ogródkach i na działkach. Są dość wymagające, ale przy odrobinie wytrwałości spokojnie można zapewnić im najlepsze warunki do wzrostu.
Istnieje wiele odmian uprawnych melona różniących się wyglądem, wielkością czy smakiem. Najpopularniejsze z nich to melony siatkowate, kantalupy, kasaba oraz zimowe.