Kuchnia orientalna
Kuchnia orientalna jest obecnie bardzo popularna. Inaczej bywa nazywa kuchnią azjatycką i w jej skład wchodzą kuchnie: indyjska, japońska, chińska, tajska i wietnamska.
W kuchni orientalnej zachwycają bogactwo smaków i oryginalne połączenia. Kuchnia orientalna kojarzy się przede wszystkim z kuchnią chińską, której przepisy są bardzo popularne na całym świecie. Najbardziej chyba daniem kuchni chińskiej są sajgonki, znany jest również smażony makaron lub smażony ryż z dodatkami.
Kuchnia indyjska jest bardzo różnorodna, aromatyczna i kolorowa. W zależności od regionu kulinarne zwyczaje różnią się od siebie, dlatego nie można mówić o jednej "kuchni indyjskiej". Na północy jada się więcej mięsa i to właśnie potrawy z północy często znane są w Polsce, jako flagowe dania kuchni indyjskiej. Na południu Indii często podaje się Biryani, jest to potrawa z ryżem i orzechami. Na Zachodzie Indii można spotkać najbardziej zróżnicowaną kuchnię, a na wschodzie przyprawia się dania łagodniej.
Kuchnia japońska bazuje na rybach i owocach morza. Popularne są zupy gotowane bezpośrednio na stole. Polacy kojarzą kuchnię japońska głównie z sushi, czyli potrawą z gotowanego ryżu doprawionego octem ryżowym. Kawałki ryżu podawane są z owocami morza, wodorostami nori, a także kawałkami ryb i warzyw.
Kuchnia tajska słynie przede wszystkim z curry, czyli dań, które powstają na bazie past curry: zielonej, czerwonej i żółtej. Charakterystycznym dodatkiem w kuchni tajskiej jest mleko kokosowe. W kuchni tajskiej stosuje się wiele aromatycznych przypraw takich jak trawa cytrynowa, świeży imbir czy liście limonki.
Kuchnia wietnamska jest bardzo podobna do chińskiej. Do jedzenia używa się pałeczek i często korzysta z woka. Widoczną, ważną różnicą jest użycie sosu rybnego zamiast sojowego. W wietnamskich potrawach używa się często palczatki cytrynowej i kaffiru znanego również z kuchni tajskiej. Wietnamczycy częściej też niż Chińczycy wykorzystują świeże warzywa, na przykład sałatę.