Cykoria
Jej gorzki smak może niektórych odstraszać. Jednak do cykorii warto się przekonać, bo to warzywo jest bogatym źródłem wielu witamin i składników odżywczych. Co więcej można ją jeść na surowo, ale także smażoną i pieczoną.
Lecznicze właściwości cykorii były znane już w starożytności, kiedy wykorzystywano ją do usuwania toksyn z organizmu oraz zwalczania dolegliwości skórnych. Popularność zyskała jednak w XIX w. za sprawą Belgów. Wówczas powstały różne odmiany cykorii.
Warzywo to w swojej strukturze przypomina sałatę, ale ma bardziej zbite liście. Najbardziej charakterystyczna odmiana cykorii ma biały kolor, który uzyskuje się przez uprawianie bez dostępu do słońca. Biała cykoria ma nie tylko ciekawy walor estetyczny, ale przede wszystkim smakowy, ponieważ im bardziej zielone są liście, tym bardziej są one gorzkie.
Cykorię najłatwiej dostać w okresie od listopada do kwietnia. Jest to roślina zimowa, więc w tym okresie zdecydowanie powinna zawitać na polskich stołach. Kupując ją należy jednak zwracać uwagę, czy nie ma żadnych plamek i czy liście są dobrze zbite. Tylko wtedy mamy gwarancję, że kupujemy pełnowartościową cykorię.
Jej liście – nawet jasne – same w sobie są nieco gorzkawe, dlatego doskonale komponują się z innymi wyrazistymi potrawami, takimi jak sery (np. gorgonzola czy parmezan), orzechy, wędliny czy owoce typu jabłka i gruszki. Cykoria idealnie będzie też pasować jako składnik sałatek i surówek, zwłaszcza z sosem winegret.
Z racji swojej zbitej struktury, cykorię można także śmiało faszerować, np. kaszą jęczmienną lub owocami morza. Równie dobrze smakuje zapiekana lub duszona – te wszystkie czynności można wykonywać bez obawy, że warzywo straci swoje właściwości odżywcze.
Cykoria przede wszystkim jest lekkostrawna i niskokaloryczna. Do tego poprawia przemianę materii, a dzięki lektucynie i laktukopikrynie, które odpowiadają za jej gorzki smak, wspomagana jest praca wątroby. Spożywanie cykorii zalecane jest kobietom karmiącym piersią, gdyż składniki tego warzywa wspomagają produkcję mleka.
Cykoria, dzięki witaminie A, zapobiega powstawaniu zmarszczek i przebarwień skóry. Wpływa też pozytywnie na kondycję skóry i paznokci, zapobiegając ich łamliwości.