Karmel
Kto z nas nie lubi karmelu? Jest słodki, aksamitny i rozpływa się w ustach. Jako dodatek do ciast i wypieków jest wręcz niezastąpiony.
Uwielbiamy karmel! Karmelowe lody, ciastka z dodatkiem karmelu, lody o jego smaku i babeczki nim wypełnione. Prawdopodobnie większości z nas w tym momencie poleciała ślinka, a przed oczami pojawiły się smakołyki z dodatkiem tej brązowej i aksamitnej masy. Nic dziwnego. Karmel wykorzystywany jest w cukiernictwie już od wielu lat, a jego smak wciąż nas zachwyca.
Karmel – przygotowanie
Niektórym z nas może się wydawać, że przygotowanie karmelu jest bardzo trudne, lub nawet niewykonalne, w warunkach domowych. Nic bardziej mylnego. Receptura na taką brązową masę jest naprawdę prosta, a niech dowodem na to będzie fakt, że potrzebujemy tylko dwóch składników – wody i cukru. Do przygotowania domowego karmelu będzie nam także potrzebny rondel lub patelnia.
Są dwa przepisy na karmel. Pierwszy z nich mówi o tym, by na patelnie wsypać cukier, a następnie podgrzewać go aż do momentu, w którym masa stanie się jednorodna pod względem struktury i koloru. Jaki jest minus tej metody? Oczywiście taki cukier bardzo łatwo spalić, a wtedy nasz karmel będzie gorzki i bezużyteczny.
Dlatego polecamy druga metodę. Do rondelka wsypujemy szklankę cukru (białego lub trzcinowego) i dodajemy dwie łyżki wody. Ta drobna różnica sprawia, że dużo łatwiej kontrolować nam proces karmelizacji, a co za tym idzie, zmniejszamy szansę na spalenie cukru.
Jeśli chcemy wykonać sos karmelowy, dodajmy do naszego czystego karmelu słodką śmietanką, masło i mleko. Taki domowy sos smakuje obłędnie i może być serwowany na wiele sposobów.
Karmel – wykorzystanie
Jak wykorzystać karmel w kuchni? Przede wszystkim użyjemy go do robienia deserów. Możemy zdecydować się na wykonanie karmelowych ciastek passion firut z markują lub wykonać słodka tarę z karmelem.
Ten brązowy sos świetnie nada się także do dekoracji. Lody z sosem karmelowym lub naleśniki ze słodkim nadzieniem polane brązowym karmelem – lista jest długa.
Co ciekawe, karmel wykorzystuje się także do przygotowywania dań wytrawnych. Na jego bazie przyrządza się wiele sosów, które następnie podaje się z mięsami.