Trwa ładowanie...
d3t7axm

Mięta

iStock
Źródło: iStock

Mięta to roślina, która zastosowanie w kuchni i medycynie naturalnej znajduje swoje zastosowanie już od wieków. Mięta pieprzowa inaczej zwana lekarską to wyjątkowo popularne zioło w polskiej kuchni.
Charakteryzuje się przede wszystkim silnym i przyjemnym zapachem. Listki rośliny służą jako dekoracja wielu dań, w szczególności deserów. Liście mięty dodaje się także do różnego rodzaju koktajli, drinków w tym popularnego mojito. Ziele nadaje się do parzenia aromatycznej herbaty lub uzupełnienia cytrynowej lemoniady. Odrobina mięty fantastycznie komponuje się z sałatkami, rybami, jagnięciną oraz nabiałem. Mięta jako przyprawa znajduje również zastosowanie w tradycjach kulinarnych krajów bałkańskich i hinduskich.

W przemyśle spożywczym mięta pieprzowa używana jest do wyrobu cukierków miętowych oraz niektórych likierów, a także gum do żucia.

Mięta zawdzięcza swoją nazwę greckiej nimfie Menthe, która według mitologii była kochanką władcy podziemnego świata zmarłych – Hadesa. Została ona jednak zamieniona w roślinę przez zazdrosną żonę boga – Persefonę. Hades chcąc uchronić Menthe przed zadeptaniem przez swoją małżonkę, przeistoczył kochankę w święte zioło o wyjątkowym zapachu.

Mięta pieprzowa pochodzi prawdopodobnie z Anglii, a obecnie hoduje się ją w wielu krajach. Zioło kwitnie w okresie od lipca do sierpnia. Wypuszcza ono wówczas kielichowate kwiaty o kolorze jasnoróżowym lub jasnofioletowym. Mięta pieprzowa jest dość łatwa w uprawie. Mięta jest zielem dosyć ekspansywnym, jeśli posadzimy ją luzem w ogrodzie. Szybko będziemy mieć pole miętowe. Dlatego najlepiej posadzić miętę w jednym miejscu, gdzie będzie mogła się rozrastać lub zakopać ją w ziemi w dużej doniczce. Dobrze rośnie również na balkonie, jeżeli tylko zapewnimy jej kilka godzin słońca.

Liście mięty należy przechowywać w przewiewnym i ocienionym miejscu, a po wysuszeniu w szczelnych pojemnikach, aby surowiec nie stracił olejku eterycznego.

Przez swój wyjątkowy aromat mięta bywa wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym, między innymi do produkcji perfum. Ziele stanowi również podstawowy dodatek do odświeżaczy do ust.

Przepisy

d3t7axm
d3t7axm
d3t7axm
d3t7axm
d3t7axm
d3t7axm
Więcej tematów
d3t7axm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj