Bakłażan
Psianka podłużna (Solanum melongena) to prawidłowa nazwa botaniczna gatunku roślin z rodziny psiankowatych. Roślina ta jest znana szerzej jako oberżyna lub bakłażan, ale ma także inne nazwy: gruszka miłosna, jajko krzewiaste i bakman. Warzywo wywodzi się z Afryki, Egiptu, Arabii i Indii. W Polsce uprawiana tylko w warunkach mikroklimatycznych.
Bakłażan – wartości odżywcze
Bakłażan jest bogaty w potas, wapń i magnez. Jest też naturalnym źródłem błonnika. Bakłażany mają właściwości detoksykacyjne, dlatego polecane są przy kuracji antybiotykowej. Dodatkowo zmniejszają ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe. Poprawiają przemianę materii, zapobiegają chorobom układu krążenia, obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Warzywo w 90 proc. składa się z wody, zawiera niewielkie ilości białka, węglowodanów i tłuszczów. Co ciekawe znajdziemy w nim za to sporo błonnika pokarmowego, więcej niż np. w jabłkach.
Bakłażany posiadają niską wartości kaloryczną. Niestety, pomimo małej zawartości kalorii, bakłażan jest ciężkostrawny, dlatego jest odradzany osobom z kłopotami układu pokarmowego.
Bakłażan wartości odżywcze w 100g:
Kalorie (wartość energetyczna) 24 kcal / 100 kJ, białko 0,98 g, tłuszcz 0,18 g, błonnik pokarmowy 3,4 g.
Bakłażany warto jeść szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Pomagają zwalczać wirusy i bakterie. Mają także właściwości moczopędne, rozkurczowe i rozluźniające. Oberżyna zawiera wiele składników mineralnych, takich jak potas, który działa przeciw osłabieniu mięśni gładkich i szkieletowych czy wapń przeciwdziałający osteoporozie i psuciu się zębów.
Gorycz w bakłażanie – jak usunąć
Bakłażany mają dość intensywną i wyczuwalną w smaku gorycz, dlatego trzeba je przed wszelaką obróbką pokroić, posolić i pozostawić na kilkanaście minut. Sól wyciągnie wodę z goryczką. Po solance należy odsączyć bakłażana papierowym ręcznikiem. Tak przygotowany bakłażan będzie stanowił świetny dodatek do wielu dań.