Sola
Sola inaczej zwana podeszwicą to ryba słonowodna. Ma białe, chude mięso, dzięki czemu charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu i cholesterolu.
Sola stanowi także dobre źródło pełnowartościowego białka zwierzęcego oraz selenu, witaminy B12 oraz witaminy D. Sola podobnie jak dorsz, sandacz i mintaj, jest rybą chudą o niskiej zawartości tłuszczu. W 100 g mięsa znajduje się 0,5 g tłuszczu ogółem. Wśród tłuszczów najwięcej w tej rybie jest tłuszczów jednonienasyconych oraz tłuszczów wielonienasyconych. Sola to źródło pełnowartościowego białka zwierzęcego. W rybie znajduje się także cenny dla zdrowia selen, który wpływa na poprawę odporności organizmu oraz chroni krwinki czerwone przed działaniem wolnych rodników.
Na rynku sola jest dostępna w całości, wypatroszona lub w postaci filetów. Jej jakość jest porównywalna przez cały rok, jednak smakosze uważają, że najlepsza jest wiosną, kiedy sola przebywa w wodach, które są bogate w wodorosty, co przyczynia się do poprawy jej smaku.
Sola nadaje się do smażenia, pieczenia czy gotowania na parze. Jej delikatne mięso sprawdzi się także w zupie rybnej. Z ryby można przygotować delikatne kotleciki rybne, które będą pasować do wielu kasz. Delikatność mięsa soli sprawia, że idealnie komponuje się z różnymi warzywnymi sosami lub warzywami przyrządzanymi na parze.
Sola występuje od Morza Czarnego, przez Śródziemne aż po Północne. Czasem pojawia się w zachodnim Bałtyku. Pływa w strefie przybrzeżnej na piaszczystym lub mulistym dnie. Zimą schodzi głębiej lub wpływa do rzek.
Sola jest uważana za jedną z najwykwintniejszych i najdroższych ryb. W Polsce może kosztować nawet powyżej 150 zł za kilogram. Jednak sola bardzo często znajduje się w ofertach sklepowych w cenie w granicach 20 zł. Skąd taka różnica w cenie? Pod tą samą nazwą kryje się inna ryba, mianowicie limanda żółtopłetwa, która jest bardzo podobna do soli, jednak w rzeczywistości różni się od niej i pochodzi z chińskich hodowli.
"Prawdziwa" sola to ryba od bardzo dawna bardzo popularna i ceniona za smak we Francji, stąd czasem używa się określenia "sola francuska".