Trwa ładowanie...
d3mkipq

Ziemniaki

123
Źródło: 123

Ziemniaki, kartofle, pyry to różne określenia stosowane w Polsce na ziemniaczaną bulwę. Warzywo bardzo często podawane jest jako dodatek do obiadu. Ziemniaki są naprawdę wszechstronne. Można je gotować, piec, smażyć, a poza tym są źródłem cennych wartości odżywczych.

Ziemniaki przywiózł do Polski król Jan III Sobiecki, jednak początkowo podziwiane były ich nadziemne kłącza, a jadalne bulwy skryte były pod ziemią. Poważnie zajęto się uprawą ziemniaków dopiero za panowania króla Augusta III Sasa. Wtedy panowało określenie "ziemne jabłka". Obecnie ziemniaki uprawiane są niemal w każdym zakątku świata.

Ziemniaki to przede wszystkim świetny dodatek do obiadu. Ponad to wykorzystuje się go w zupach, kremach, sałatkach. Ziemniaki można przyrządzać na wiele sposobów. Świetnie smakują z grilla lub pieczone na ognisku. To z tego warzywa powstają popularne na całym świecie frytki. Poza tym nadaje się na kopytka, kluski śląskie lub placki.

Najwięcej składników mineralnych tracą ziemniaki pokrojone i przechowywane w wodzie. Dlatego jeśli już musisz je wcześniej obrać, włóż je w całości do garnka z zimną wodą, a pokrój dopiero przed gotowaniem.
W Polsce znane jest 120 odmian ziemniaków. Popularne odmiany ziemniaków to Irga, Irys, Aster, Bryza, Impala. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnej bulwy jest słodki gatunek batatów. Badania porównujące je do białych ziemniaków wykazały, że bataty mają ponad o 50 proc. wyższą wartość odżywczą od zwykłych ziemniaków.

Kartofle to przede wszystkim węglowodany złożone ( 20g/100 g ) sycą i dostarczają sporej dawki energii, utrzymującej się przez dłuższy czas. Ziemniaki są niskokaloryczne. Tuczą dodatki do ziemniaków oraz sposób obróbki. Kartofle ugotowane w mundurkach, dostarczają zaledwie 76 kcal w 100 g, podczas gdy ta sama ilość g makaronu to 150 kcal zawiera 250 kcal. W ziemniakach najcenniejszy jest potas – by zachować go jak najwięcej, wkładaj bulwy do niewielkiej ilości gotującej wody (powinna ledwie je zakrywać) i posól. Są one też cennym źródłem: sodu, magnezu, wapnia, manganu, żelaza, miedzi, cynku, fosforu, fluoru, chloru, jodu, karotenu, witamin K, C oraz z grupy B.

d3mkipq
d3mkipq
d3mkipq
Więcej tematów
d3mkipq