Sernik gotowany z czarną porzeczką
Przepyszna masa serowa, ciasto czekoladowe i kwaskowaty dżem porzeczkowy to idealne zestawienie. Ciasto sprawdzi się na co dzień i od święta. Ten deser można również przygotować bez pieczenia - zamiast czekoladowych blatów, wystarczy użyć trzech warstw herbatników. Przepis poleca Wiola, autorka bloga "Gotuj i mieszkaj".
- Czas przygotowania: 60-90 minut
- Rodzaj kuchni: Kuchnia polska
- Okazja: Przyjęcia i imprezy
- Kategoria przepisów: Ciasta
- Sposób przygotowania: Pieczenie
- Główne składniki :
Ciasto czekoladowe:
- 6 jaj
- 1/2 szklanki cukru
- 3/4 szklanki mąki pszennej
- 3 łyżki ciemnego kakao
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Sernik gotowany:
Przepis
Całe jajka ubijamy razem z cukrem na puszystą masę. Masa musi być tak dobrze ubita, aby "pisząc" mieszadłem cyfrę 8, była ona przez chwilę widoczna na ubitej masie.
Przepis
Do ubitych jajek z cukrem dodajemy wymieszaną mąkę z kakaem i proszkiem. Dodajemy po troszkę przesianych suchych składników ciągle mieszając. Róbcie to niezwykle delikatnie, aby nie naruszyć struktury pęcherzyków powietrza jakie uniosą to ciasto.
Przepis
Gotowe ciasto przelewamy na dużą standardową blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i pieczemy przez 25 minut w rozgrzanym do 170 stopni C piekarniku. Upieczone ciasto zrzucamy z wysokości kolan na podłogę dwa razy, aby nie opadło. Po wystudzeniu kroimy na dwa równe blaty.
Przepis
Masło razem z cukrem rozpuszczamy w rondelku. Następnie dodajemy do masła twaróg i olejek waniliowy, dobrze całość mieszamy i podgrzewamy.
Przepis
Jaja mieszamy z mlekiem i proszkiem i dodajemy do prawie gotującego się sera. Całość energicznie mieszamy i zagotowujemy. Kiedy zaczną pojawiać się bąbelki, wyłączamy źródło ciepła i dodajemy miód. Odstawiamy do lekkiego przestudzenia.
Przepis
Tak sobie teraz myślę, że może to być świetne ciasto na Wielkanoc, która nim się obejrzymy, już nas zastanie!
Przepis
Jeden z blatów umieszczamy z powrotem w blaszce wyłożonej papierem. Papier do pieczenia może być ten sam, na którym ciasto się piekło. Na biszkopt czekoladowy wykładamy nasz sernik, następnie nakładamy dżem owocowy. Ja robiłam to przy pomocy rękawa cukierniczego, ale można poradzić sobie zwykłą łyżeczką układając go punktowo. Rękaw cukierniczy jest o tyle dobry, że nakładamy do niego cały dżem porzeczkowy i robimy kilka pasów wzdłuż dłuższego boku brytfanki. Na tak przygotowany sernik gotowany nakładamy drugą część ciasta i wkładamy do lodówki, żeby stężał, zmiękł i nabrał niesamowitego smaku.
Przepis
Przed podaniem ciasto wystarczy oprószyć cukrem pudrem.