Letni przysmak
"Tam plącząc strąki w marchwi zielonej warkoczu, wysmukły bób obraca na nie tysiąc oczu" – tak Adam Mickiewicz pisał w „Panu Tadeuszu” o prawdopodobnie najstarszym wśród warzyw strączkowych. Bób jadano już w epoce brązu i do dziś cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza latem, gdy jest najsmaczniejszy. Jak wykorzystać go w kuchni?
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Pasta z bobu
Pyszny dodatek do pieczywa, można nią również smarować np. naleśniki czy placki typu tortilla. Pasta jest nie tylko smaczna, ale również banalnie prosta do przygotowania. Najtrudniejsze zadanie to… ugotowanie bobu, by był lekko twardy i chrupiący. Należy go wrzucić do wody z odrobiną cukru, a gdy się zagotuje dosypać szczyptę soli. Gotujemy pod przykryciem około kwadransa, na średnim ogniu.
Po przestygnięciu bób (powinno być go około 50 dag) blendujemy z wcześniej posiekaną i podsmażoną cebulą, 2-3 ząbkami czosnku, sokiem wyciśniętym z cytryny oraz dobrej jakości oliwą z oliwek (80 ml). Doprawiamy solą, pieprzem, ewentualnie także papryką wędzoną. Gotowe.
Zupa z bobu
Ciekawy pomysł na obiad w ciepły, letni dzień. Zadanie jest naprawdę proste.
Najpierw przygotowujemy bulion warzywny gotując marchewkę, pietruszkę, pora, selera oraz opaloną nad ogniem cebulę, doprawiając zielem angielskim, liściem laurowym, solą i pieprzem. Gdy warzywa zmiękną dodajemy ugotowany i obrany z łupinek bób. Kilka minut gotujemy, po czym zupę miksujemy, przed zaserwowaniem posypując posiekaną natką pietruszki oraz polewając oliwą. Możemy ją też wzbogacić wiórkami parmezanu, grzankami lub groszkiem ptysiowym.
Falafele z bobu
Specjał wywodzący się z kuchni Bliskiego Wschodu, który – wraz ze wzrostem popularności wegetarianizmu – zyskał ogromne grono miłośników na całym świecie. Falafele najczęściej przyrządza się z ciecierzycy, jednak równie pyszną bazą pożywnych kulek może być bób.
Na początku należy go krótko obgotować lub pozostawić na noc w wodzie. Nie obierając z łupin bób umieszczamy w blenderze, dodajemy pokrojoną cebulę, kilka ząbków czosnku oraz natkę pietruszki. Miksujemy, po czym uzyskaną masę doprawiamy podprażonymi i zmielonymi: kolendrą i kminem, a także gałką muszkatołową oraz solą. Mieszamy, odstawiamy na godzinę do lodówki. Po tym czasie formujemy kule wielkości orzecha włoskiego, które smażymy na głębokim tłuszczu, po wyjęciu odsączając na ręczniku papierowym.
Falafele świetnie smakują z pitą oraz świeżymi warzywami, interesującym dodatkiem do tych kotlecików jest sos na bazie tahini.
Placki z bobem
Nie wiesz, co przygotować na obiad? Oto prosta i smaczna propozycja.
Pół kilograma bobu obgotowujemy w wodzie, pamiętając, by zachował chrupkość. Obieramy z łupinek i blendujemy z 3-4 jajkami, mąką ziemniaczaną i pełnoziarnistą, np. orkiszową (każdej po 2 czubate łyżki) oraz posiekanym koperkiem. Nie miksujemy zbyt długo, by w plackach można było później wyczuć kawałeczki bobu. Doprawiamy solą i pieprzem. Wylewamy porcjami na patelnię z rozgrzanym tłuszczem, smażymy z obu stron na złoty kolor.
Placki najlepiej smakują na ciepło, z dodatkiem sosu grzybowego.
Bób z chorizo
Pyszna przekąska, która może też pełnić rolę dania obiadowego. Bób świetnie komponuje się z aromatyczną hiszpańską kiełbasą chorizo wytwarzaną z grubo mielonej wieprzowiny i obficie doprawioną papryką, czosnkiem i pieprzem. Jednak z powodzeniem zastąpimy ją boczkiem albo szynką długodojrzewającą.
Bób gotujemy i pozbawiamy łupinek. W tym czasie na patelni podsmażamy chorizo i posiekaną młodą cebulkę. Na koniec dorzucamy bób oraz kilka listków mięty. Całość smażymy 3-4 minuty. Podajemy na ciepło.
Barszcz z bobem
Propozycja Marty Dymek, promotorki weganizmu i autorki książki "Jadłonomia po polsku". Jej zdaniem bób jest świetnym źródłem smaku umami, dlatego znakomicie sprawdza się w "wariacji" na temat barszczu.
Na początku pół cebuli kroimy w kostkę, paprykę czerwoną w paseczki, a dwa ząbki czosnku siekamy, po czym wszystko podsmażamy na rozgrzanym tłuszczu, z dodatkiem liścia laurowego, ziarnka ziela angielskiego i dwóch ziarenek czarnego pieprzu. Po kilka minutach dosypujemy paprykę wędzoną (łyżeczkę) i ostrą (pół łyżeczki). Smażymy 1-2 minuty, a następnie dodajemy koncentrat pomidorowy (1,5 łyżki), pokrojone w kostkę: marchewkę i dwa ziemniaki oraz 3-4 buraki starte na tarce o grubych oczkach. Znów podsmażamy kilka minut. Na koniec dodajemy bób (20 dag), bulion warzywny (dwa litry) oraz pół pęczka szczypiorku (w całości). Gotujemy 10-15 minut, doprawiamy solą i sokiem cytrynowym, ewentualnie wzbogacamy kleksem mleczka kokosowego.
Sałatka z bobu
Jeśli w bobie jest smak umami, w tej sałatce na pewno go poczujemy.
Krótko gotujemy bób (50 dag), po czym obieramy z łupinek (młody można wykorzystać w całości). Następnie skrapiamy go olejem i podsmażamy przez chwilę z 10-12 pomidorkami koktajlowymi pokrojonymi na pół. Równocześnie smażymy kilka plasterków boczku i odsączamy je na ręczniku papierowym. 2-3 jajka gotujemy na twardo. Bób z pomidorkami pozostawiamy do ostygnięcia, a później dodajemy pokrojone w kostkę jajka i zieloną paprykę oraz posiekany koperek. Polewamy dressingiem z oliwy, soku cytrynowego i syropu klonowego. Na wierzchu układamy podsmażony boczek.