WP
Dlaczego warto pić herbatę?
x-news/Agencja TVN
abc gotowania

Dlaczego warto pić herbatę?

Większość z nas codziennie wypija minimum jedną filiżankę herbaty. Czy zdajemy sobie sprawę z jej doskonałych właściwości? Sprawdźmy, jakie właściwości posiadają jej poszczególne rodzaje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Czarna herbata

herbatę zna większość z nas. Jest całkowicie sfermentowana, dzięki czemu ma intensywną barwę, smak i aromat. Metody obróbki liści różnią się w zależności od regionu, zawsze jednak istnieją cztery podstawowe etapy: więdnięcie, zwijanie, fermentowanie i suszenie.

WP

W pierwszej fazie liście są rozkładane - "leżakują" tak długo, aż będą miękkie, aby przy zwijaniu nie popękały. Następnie są zwijane i rozkładane na kilka godzin w wilgotnym powietrzu, by wchłonęły tlen. Barwa liścia zmienia się z zielonej na rdzawoczerwoną. Zwijanie niekiedy odbywa się jeszcze ręcznie, ale większość zakładów używa maszyn. Sfermentowane liście są poddawane paleniu, któremu herbata zawdzięcza ciemny kolor. Proces odbywa się to w gorących piecach lub tunelach gorącego powietrza. Istnieją jeszcze małe wytwórnie, w których palenie odbywa się tradycyjnie w rondlach na otwartym ogniu.

Biała herbata

Otrzymuje się ją z delikatnych, nierozwiniętych pączków zbieranych wczesną wiosną. W tym stadium listki pokryte są drobniutkimi białymi włoskami. Listki nie są poddawane procesowi fermentacji, a jedynie delikatnie suszone. To sprawia, że wartościowe substancje zostają zachowane w skoncentrowanej formie.

Zielona herbata

WP

Świeżo zerwane liście pozostawia się do przeschnięcia, a następnie w wyniku obróbki cieplnej powstrzymuje się proces fermentacji. To dlatego zielone herbaty inaczej nazywane niefermentowanymi.

Czerwona herbata

Czerwona herbata jest herbatą półfermentowaną. Zaraz po zbiorach poddawana jest krótkiemu procesowi fermentacji, który nie niszcząc liści, barwi ich krawędzie na czerwonawy kolor. Fermentacja ta sprawia, że napar ma ziemisto-korzenny smak i aromat.

POLECAMY:

WP

Owoce i warzywa, dzięki którym schudniesz

Jak wykorzystać torebki po herbacie?

Switchel - odchudzający napój z kilku składników

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP