Trwa ładowanie...
08-04-2014 09:36

Cukier kokosowy - zdrowie i smak w jednym

Ten szeroko wykorzystywany na terenie Azji Południowo-Wschodniej naturalny słodzik powoli podbija serca Polaków. Uważa się go za znacznie zdrowszy i ekskluzywny zamiennik zwykłego cukru. Ma charakterystyczny smak; w kuchni znalazł wiele zastosowań. Posiada najniższy indeks glikemiczny spośród wszystkich substancji słodzących. I bogaty skład, na który warto zwrócić uwagę.

Cukier kokosowy - zdrowie i smak w jednymŹródło: 123RF.COM
d195jez
d195jez

Ten szeroko wykorzystywany na terenie Azji Południowo-Wschodniej naturalny słodzik powoli podbija serca Polaków. Uważa się go za znacznie zdrowszy i ekskluzywny zamiennik zwykłego cukru. Ma charakterystyczny smak; w kuchni znalazł wiele zastosowań. Posiada jeden z najniższych indeksów glikemicznych spośród wszystkich substancji słodzących. I bogaty skład, na który warto zwrócić uwagę.

Palma kokosowa nazywana jest „drzewem życia”, „drzewem, które zaspokaja wszystkie potrzeby” i „drzewem o tysiącu zastosowań”. Zwłaszcza ta ostatnia nazwa jest bardzo celna – pień i liście można wykorzystać na wiele sposobów. Owoc służy jako pożywienie, natomiast ze świeżego soku pąków kwiatowych palmy kokosowej robi się... cukier.

Sok z pąków kwiatowych bogaty jest w antyoksydanty, aminokwasy, witaminy (głównie z grupy B oraz witaminę C), minerały (m.in. magnez, żelazo, potas, cynk), kwas octowy i naturalne drożdże. Zawiera enzymy, które spowalniają wchłanianie cukru do krwi.

Pod wpływem ciepła kokosowy sok zmienia swój kolor oraz formę – końcowym produktem tego procesu jest właśnie nierafinowany cukier. Dzięki swojemu składowi cukier kokosowy dostarcza organizmowi niezbędnych składników i zapewnia mu naturalną długotrwałą energię.

Cukier kokosowy ma jeden z najniższych indeksów glikemicznych (IG) spośród wszystkich naturalnych słodzików – 35. Dla porównania IG dla cukru rafinowanego to 68, trzcinowego – 61, miodu – 48, a agawy – 40. Im niższy indeks glikemiczny, tym stabilniejszy poziom cukru we krwi.

d195jez

Jest to produkt w 100 proc. naturalny - nie zawiera sztucznych dodatków, jest nierafinowany i niebielony. Cukier kokosowy polecany jest szczególnie diabetykom. Jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci. Wzmocni osoby osłabione. Pamiętajmy jednak, że jest dość kaloryczny - 100 g zawiera 380 kcal (dla porównania zwykły cukier ma 405 kcal/100g).

W kuchni z powodzeniem zastąpi cukier tradycyjny. Ma bursztynowy kolor i łagodny posmak karmelu. Można dosładzać nim desery, musli, ciasta, domowe pieczywo itp. Świetnie komponuje się jako składnik napojów (także herbaty oraz kawy) i koktajli. Zastąpi posypkę na wypiekach. Znakomicie łączy się z daniami pikantnymi. Do stosowania zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Wartość odżywcza cukru kokosowego (dla 100 g): 381,6 kcal, białko – 1,1 g, węglowodany – 93,4 g, tłuszcz – 0,4 g.

Cukru kokosowego nie należy mylić z cukrem palmowym, który – owszem – może być zrobiony z kokosa, ale także z palmy daktylowej czy z innych gatunków palm. Dlatego przed kupnem zawsze sprawdzajmy etykietę – szukajmy czystego, naturalnego, 100-procentowego cukru kokosowego. Jego wadą jest niestety wysoka cena - pół kilograma kosztuje ok. 40 zł.

d195jez

Kilka kuchennych inspiracji z cukrem kokosowym:

Drink caipirinha (narodowy koktajl Brazylii)
Składniki: połówka limonki, kruszony lód, 3 łyżeczki cukru kokosowego, 40 ml wódki (najlepiej cachaçy – wódki brazylijskiej z trzciny cukrowej).

Wykonanie: limonkę sparzyć, wyszorować, przekroić na kilka części. Wrzucić do szklanki, wsypać cukier kokosowy. Ugnieść widelcem, dodać pokruszony lód i wlać wódkę. Drinka najlepiej robić w shakerze – należy nim potrząsnąć kilka razy i przelać do szklanki. Podawać z listkiem mięty.

Biszkopcik z bananami
Składniki: 4 duże jajka, pół szklanki cukru kokosowego, 4 budynie o smaku bananowym, łyżeczka proszku do pieczenia, masło do wysmarowania formy, ulubiona czekolada (gorzka lub mleczna).

d195jez

Wykonanie: białka oddzielić od żółtek. Ubić z dodatkiem cukru kokosowego na sztywną pianę. Dodawać stopniowo po jednym żółtku, ciągle ubijając. Gdy masa będzie pulchna, wsypać na nią przez sitko budynie bananowe połączone z proszkiem do pieczenia. Składniki delikatnie połączyć drewnianą łyżką. Przelać do tortownicy wysmarowanej masłem. Piec w 150 stopniach przez ok. 40 minut. Wystudzić w uchylonym piekarniku.

Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej. Biszkopcik podzielić w romby, polać czekoladą.

Sos czekoladowy
Składniki: szklanka mleka, 3 kopiaste łyżeczki kakao, 4 kopiaste łyżki cukru kokosowego, płaska łyżka mąki ziemniaczanej, miąższ z laski wanilii, 2 żółtka, łyżka masła.

d195jez

Wykonanie: mąkę, kakao, 2 łyżki cukru rozetrzeć z 2 łyżkami zimnej wody. Mleko zagotować z wanilią. Gdy będzie wrzące, połączyć je – ciągle mieszając – z roztartą mąką, kakao i cukrem. Zagotować. Żółtka utrzeć z pozostałym cukrem kokosowym na puszystą masę. Dodać, cały czas lekko ubijając, gorące kakao. Garnuszek z sosem zdjąć z ognia. Dodać masło, składniki połączyć. Naczynie wstawić do garnka z zimną wodą i, delikatnie ubijając, wystudzić sos.

EPN/mmch/kuchnia.wp.pl

d195jez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d195jez
Więcej tematów