Bateria kuchenna stojąca – efektywna, prosta, ale czy uniwersalna?
Baterie kuchenne typu stojącego są wykorzystywane we wnętrzach kuchni bardzo często i nie bez przyczyny. Myślisz nad wyborem odpowiedniej do swojego wnętrza baterii kuchennej stojącej? Przeczytaj ten artykuł, z którego dowiesz się o funkcjonalności tego rozwiązania, jego estetyce, montażu, a także o innych aspektach armatury tego typu. Dlaczego warto się na nią zdecydować? Czym różni się od pozostałych typów baterii kuchennych? Czy jest trudna w serwisowaniu i konserwacji?
Estetyka baterii kuchennych stojących
Z pewnością spotkałeś się z bateriami kuchennymi (i nie tylko!), które montowane są w ścianach. Czy takie rozwiązanie jest wygodne i estetyczne? Nie bez powodu bateria kuchenna stojąca zaczęła bardzo silnie wypierać i niemal całkowicie wyparła te naścienne. Brakowało im estetycznego sznytu, były trudne w montażu i wymagające podczas serwisowania, które kosztowały odpowiednio więcej.
Baterie stojące umożliwiły ich użytkownikom o wiele szerszy zakres estetycznych aranżacji. Bez większych problemów dopasowują się do konkretnych wnętrz, występując w przeróżnych formach. Także takich, w których kran przybiera postać niezwykle oryginalnego wężyka, spiralnego bądź wbudowanego w wylewkę tego rodzaju armatury.
Na estetykę baterii kuchennych stojących wpływa również fakt, że nie montuje się ich na ścianie, a w otworze blatu umywalki. Ciepłą oraz zimną wodę podłącza się do baterii, która zostaje usytuowana pod blatem.
Nie tylko estetyka – uniwersalność i funkcjonalność
Dwie bardzo ważne cechy instalacji baterii stojących to przede wszystkim wysoka funkcjonalność tego rozwiązania oraz uniwersalność. Ruchoma wylewka, wygodny i prosty montaż, łatwe serwisowanie, z którym może poradzić sobie osoba bez dużego doświadczenia to tylko niektóre aspekty tej cechy.
Formę baterii stojących bardzo łatwo dopasowuje się do estetyki przestrzeni kuchennych, ale to nie wszystko. Tego typu akcesoria są unifikowane, a to oznacza, że zarówno armatura, jak i otwory blatowe, a także poszczególne części całego zlewozmywaka pasują do siebie wielkością. Wystarczy określić wielkość otworu zlewozmywaka, by z łatwością dobrać do niego odpowiednią armaturę czy wymienić model na inny estetycznie, ale zunifikowany rozmiarowo.
Wymiana modelu na inny w przypadku innego rodzaju baterii jest niestety bardziej wymagająca. Warto więc zdecydować się na prostsze rozwiązanie pod względem obsługi i montażu, a bardziej oryginalne pod względem estetyki, uniwersalności i ogólnej funkcjonalności. Taka jest właśnie bateria kuchenna stojąca.
Optymalny rozmiar baterii kuchennej stojącej
Estetyka, uniwersalność i funkcjonalność – te wszystkie cechy pojawią się wtedy, gdy bateria zostanie dostosowana wielkością do potrzeb domowników i wielkości ich zlewozmywaka. To bardzo ważne! Nie warto wybierać baterii zbyt małych i zza nisko osadzoną wylewką. Zmywanie naczyń okaże się wtedy nieco kłopotliwe.
Problemy pojawiają się także wtedy, gdy bateria jest zbyt duża, a wylewka za wysoko w stosunku do komory zlewozmywaka. Efektem jest pryskająca woda, co nie tylko utrudnia zmywanie naczyń, ale także powoduje zacieki wszędzie wokół. Gdy obok stoi suszarka, niepotrzebnie moczą się suche sztućce i inne przybory kuchenne.
Kluczem jest więc dopasowanie baterii kuchennej stojącej i do estetyki wnętrza, i do rozmiaru zlewozmywaka, ale przede wszystkim do preferencji i upodobań domowników. Wtedy armatura spełni wszystkie swoje funkcje i nie będzie tym słynnym martwym przedmiotem, o którego złośliwości można usłyszeć w każdym niemal domu!
WP Kuchnia na: