Trwa ładowanie...
28-11-2011 12:18

Wypróbuj przepisy Roberta Sowy!

W książce "Życie kocha jeść. Nowoczesna kuchnia z regionalnymi akcentami" mistrz kulinarny Robert Sowa skupia się na regionalnych przysmakach i na nich opiera swoje autorskie dania.

Wypróbuj przepisy Roberta Sowy!Źródło: materiały prasowe, fot: materiały prasowe
d35ptwa
d35ptwa

„Książka ta zawiera przepisy na potrawy od lat, a nawet od wieków królujące na polskich stołach, ale w innej wersji. Kuchnia polska – jak większość kuchni narodowych – stale ulegała przeobrażeniom, jednak w ostatnich latach stały się one szczególnie widoczne. Jest to spowodowane między innymi zmianami zasad żywienia, otwarciem Polski na świat i zainteresowaniem kuchniami innych narodów" - pisze we wstępie Robert Sowa.

Co poleca? "My, Polacy, możemy zachwycać świat dziczyzną, do której doskonale pasują wszelkie tradycyjne przetwory z zebranych w lesie darów natury – grzyby marynowane, jagody, konfitury z borówek, a także powidła z jeżyn. Polską kuchnią można się świetnie bawić – wykorzystujmy w przepisach bryndzę, podhalański oscypek, ser Bursztyn, miody: gryczany, spadziowy, lipowy, wrzosowy czy akacjowy, piwa miodowe, a także szeroką gamę miodów pitnych.”

Zapiekana zupa cebulowa z chrupiącymi grzankami i serem Bursztyn
dla 4 osób

Składniki:
2 łyżki oleju rzepakowego
1 łyżka masła
2 pokrojone w piórka cebule
1 łyżeczka brązowego cukru
2 posiekane ząbki czosnku
1 litr bulionu wołowego lub warzywnego
100 ml winiaku Klubowego
4 kromki bułki paryskiej
1 łyżka ostrej musztardy
4 łyżki tartego sera Bursztyn
sól, tymianek, świeżo mielony czarny
pieprz Prymat do smaku

d35ptwa

Na rozgrzanym oleju z masłem zeszklić cebulę, posypać brązowym cukrem, dodać czosnek i usmażyć do uzyskania złotobrązowego koloru. Wlać wywar i winiak Klubowy, doprawić do smaku solą, pieprzem i ziołami. Całość zagotować, zmniejszyć ogień i gotować na wolnym ogniu kolejne 30 minut.Bułkę zrumienić w tosterze lub na patelni, posmarować musztardą, posypać tartym serem i zapiec. Zupę nalać do talerzy lub bulionówek, na wierzchu ułożyć grzanki. Podawać bezpośrednio po przygotowaniu.

Racuszki z ziemniaków i mąki gryczanej, podane z plastrami kresowej marynowanej słoniny i jajkami przepiórczymi
dla 4 osób

Składniki:
6 dużych, obranych ziemniaków
1 obrana cebula
2 jajka
4 łyżki mąki gryczanej
1 łyżka prażonych pestek słonecznika
sól czosnkowa, kminek mielony, mielony
czarny pieprz Prymat do smaku
olej rzepakowy do smażenia
200 g pokrojonej w plastry słoniny z Podlasia
marynowanej w soli i czosnku
8 jajek przepiórczych
1 pęczek posiekanego szczypioru z dymki
4 łyżki kwaśnej śmietany

d35ptwa

Umyte ziemniaki i cebulę zetrzeć na tarce, dodać jajko, mąkę gryczaną, pestki słonecznika i przyprawy. Ciasto dokładnie wymieszać i usmażyć 8 średniej wielkości chrupiących racuszków. Placki przełożyć na blachę, na każdym z nich ułożyć kilka cienkich plastrów słoniny i wybić jajko przepiórcze. Tak przygotowane racuszki piec 3 minuty w piekarniku z włączoną funkcją górnego grilla. Racuszki udekorować łyżką kwaśnej śmietany i posypać posiekanym szczypiorkiem. Podawać bezpośrednio po przygotowaniu.

Deser ze świeżego serka wiejskiego z kawą zbożową, czerwonym pieprzem i krupnikiem
dla 4 osób

d35ptwa

Składniki:
200 g podłużnych biszkoptów z cukrem
5 łyżek cukru
500 g twarożku raciborskiego
100 ml mocnej kawy zbożowej
5 żółtek z wiejskich jaj
1 łyżeczki zmielonego czerwonego
pieprzu Prymat
5 łyżek rumu Bacardi
5 łyżek likieru migdałowego Amaretto
3 łyżki likieru krupnik
kakao do posypania

Utrzeć żółtka z cukrem na najszybszych obrotach miksera, a następnie stopniowo, po 1 łyżce, dodawać twarożek. Dodać czerwony pieprz i dokładnie wymieszać. Kawę zbożową połączyć z likierem migdałowym, krupnikiem i rumem, nasączyć biszkopty do połowy i ułożyć w szklanych naczyniach lub płaskiej formie ocukrzoną stroną do góry. Na biszkoptach umieścić warstwę kremu, przykryć kolejną porcją nasączonych biszkoptów. Czynność powtarzać do wykorzystania całego kremu. Całość posypać kakao i odstawić do lodówki na co najmniej 3 godziny.

Robert Sowa - mistrz kulinarny. Karierę gastronomiczną rozpoczął w rodzinnym Krakowie, zdobywając doświadczenie jako kucharz i kelner. Lata 1988-1992 spędził w Austrii, gdzie terminował u znanej w branży hotelarsko-gastronomicznej rodziny Cammerlander w tyrolskim Gerlos i w Bad Ischl. W latach 1994-2010 szef kuchni warszawskiego hotelu Jan III Sobieski. Wiceprezes zarządu elitarnej Fundacji Klubu Szefów Kuchni, honorowy prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni oraz były kucharz polskiej reprezentacji w piłce nożnej, uczestnik Mundialu Korea-Japonia 2002. Juror w wielu konkursach kulinarnych organizowanych w całej Polsce i reprezentant jury ze strony polskiej na wielu prestiżowych konkursach i pokazach kulinarnych, m.in. Konkurs Bocuse d'Or w Lyonie (1995 r.). Laureat wielu nagród m.in. „Oskar Kulinarny 2004” w kategorii osobowość kulinarna roku oraz „Oskar Kulinarny 2006” w kategorii książka oraz Złotego Medalu Polskiego Klubu Biznesu. Autor książek kulinarnych Esencja smaku oraz W
poszukiwaniu smaku doskonałego.

d35ptwa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35ptwa
Więcej tematów