Trwa ładowanie...

Kwiat muszkatołowy – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie

Kwiat muszkatołowy, nazywany także macis, to jedna z części kwiatostanu muszkatołowca, która otacza nasiona, czyli bardziej znane gałki muszkatołowe. Jest jedną z najdroższych przypraw ze względu na swoją nietrwałość i skomplikowany sposób produkcji.

Kwiat muszkatołowy – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanieŹródło: Pixabay.com
d2cmixb
d2cmixb

Kwiat muszkatołowy – wartości odżywcze

Kwiat muszkatołowy wyróżnia się wysoką odżywczością, jest również bogaty w białko, błonnik oraz beta-karoten. Ponadto, występują w nim takie witaminy jak A, B1, B2, B6 czy C. Innymi substancjami odżywczymi zawartymi w macis są bioskładniki takie jak: sód, potas, magnez, żelazo, wapń, cynk, miedź, selen i mangan.

Kwiat muszkatołowy – właściwości

Zarówno kwiat, jak i gałka muszkatołowa znalazły zastosowanie w kuchniach wielu zakątków świata. Poza tym sprawdzają się w dziedzinie medycyny. Każda z tych przypraw jest niezwykła wydajna w przypadku leczenia dolegliwości układu pokarmowego, zwiększa apetyt i poprawia trawienie. Kwiat muszkatołowy okazuje się także idealny w przypadku zatruć układu pokarmowego, skurczów lub nieżytu żołądka czy wzdęć. Łagodzi także odruchy wymiotne i biegunkę.
Kwiat muszkatołowy ma także dobroczynny wpływ na skórę: oczyszcza ją i pomaga w leczeniu egzemy. Dodatkowo, ze względu na kojące i łagodzące działanie, macis uznawany jest za świetny tonik, więc zaleca się jego stosowanie osobom przemęczonym, cierpiącym na bezsenność i nadpobudliwość.
Kwiat muszkatołowy wykazuje także właściwości uśmierzające ból stawów i mięśni, łagodzi bóle reumatyczne. W chińskiej medycynie naturalnej znajduje zastosowanie w leczeniu chorób oskrzelowych, infekcji i chorób nerek oraz usuwaniu kamieni nerkowych.
Ponadto, wartości odżywcze zawarte w kwiecie muszkatołowym zwiększają uwalnianie serotoniny w mózgowiu i pobudzają miesiączkowanie. Natomiast sam olejek z macis wykazuje silną aktywność przeciwbólową, a wcierany bezpośrednio w skórę ma działanie rozgrzewające i odkażające.

Kwiat muszkatołowy – zastosowanie

Kwiat muszkatołowy i gałka muszkatołowa mają ze sobą wiele wspólnego, ale wyróżnia się je jako dwie osobne przyprawy. Z racji tego, że z jednego muszkatołowca pozyskuje się więcej nasion niż z osnówki (kwiatu), ta druga jest produktem o wiele bardziej wartościowym.
Kwiat muszkatołowy, podobnie jaki gałka, dobrze komponuje się z daniami opartymi na mleku takimi jak custard czy sos beszamelowy. Dodaje wyrazistego smaku także potrawom pomidorowym, kremowym zupom, mięsnym marynatom i potrawkom. Stanowi świetną kompozycję z różnego rodzaju mięsami (baraniną, cielęciną czy drobiem).
Macis sprawdzi się jednak nie tylko w przypadku dań słonych, ale także i słodkich. W wyrobach cukierniczych używany jest do przyprawiania ciast i deserów, szczególnie tych o jasnym kolorze. Dodawany jest również do napojów czekoladowych i tropikalnych ponchów. Ze względu na zawartość witamin, znalazł też szerokie zastosowanie w kosmetyce.
Warto nadmienić, że wyciągi alkoholowe z macis i gałki muszkatołowej przyjmowane w większych dawkach mogą mieć niepożądane skutki uboczne: działają oszałamiająco i halucynogennie, wprawiając w stan niepohamowanej euforii lub panicznego uczucia strachu i zagrożenia. Poza tym przyjęcie zbyt dużej dawki może prowadzić do bezsenności i osłabienia pracy jelita cienkiego.
Nie zaleca się również nadmiernego spożywania produktów muszkatołowca kobietom w ciąży ze względu na właściwości poronne.

d2cmixb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cmixb
Więcej tematów