Trwa ładowanie...
03-06-2014 13:45

Jak pokonać zastój wagi w czasie odchudzania?

Odżywiam się zdrowo, jem dużo warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, drobiu, unikam za to makaronów, tłustych mięs i słodyczy. Staram się jeść 1500-1700 kcal dziennie, od paru miesięcy ćwiczę 4-5 razy tygodniu po 30 min, a waga stoi jak zaklęta, centymetry również bez zmian. Oczywiście zdarzają się jakieś grzeszki żywieniowe, ale raczej rzadko. Czy może Pani coś doradzić? Co jeszcze mogę "zrobić"?

Jak pokonać zastój wagi w czasie odchudzania?Źródło: Shutterstock.com
d1zkxdz
d1zkxdz

Zastoje w procesie odchudzania są jak najbardziej normalne. Nie podała Pani wszystkich parametrów, dlatego nie jestem w stanie dokładnie przeanalizować sytuacji. Przytoczę jednak najczęstsze przyczyny zastojów możliwe w Pani przypadku.

1. Nieprawidłowo dobrana kaloryczność
Jeśli startujemy ze zbyt niską kalorycznością nasz organizm się buntuje i zamiast spalać tkankę tłuszczową odkłada ją jako zapasy energii na czasy ponownego niedostatku. Dlatego najważniejsze na początku odchudzania jest wyliczenie CPM (całkowitej przemiany materii)
i ustalenie delikatnego deficytu – np. 500 kcal. To jednak nie wszystko. Trzeba też pamiętać, że nasz organizm przyzwyczaja się do pewnej podaży energii i buntuje się przeciwko zmianom. Wtedy konieczne jest stopniowe zmniejszanie kaloryczności lub zwiększenie wysiłku fizycznego.

2. Nieodpowiednia ilość płynów
Woda jest potrzebna do przebiegu wszystkich procesów w organizmie. Jeśli dostarczamy za mało wody, organizm zatrzymuje maksymalną jej ilość w ramach koniecznego zapasu, co odbija się na wadze. Powinna Pani pić około 30 ml na każdy kilogram masy ciała.

3. Za mało posiłków
Być może Pani racja pokarmowa jest rozłożona na zbyt małą liczbę posiłków. Dochodzi wtedy do głodu w przerwach między posiłkami, a organizm w obawie przed dalszym ograniczeniem magazynuje każdą możliwą podaż energii w postaci tkanki tłuszczowej. W diecie odchudzającej zaleca się zaplanowanie co najmniej 4 posiłków.

d1zkxdz

4. Problemy hormonalne
Brak efektów w redukcji masy ciała może być też objawem problemów hormonalnych np. niedoczynności tarczycy czy PCOS (zespół wielotorbielowatych jajników). W takim wypadku proszę skontaktować się z lekarzem.

5. Brak snu i zmęczenie
Zdecydowanie trudniej schudnąć osobom, które się nie wysypiają oraz dużo stresują. Stres powoduje wydzielanie hormonu – kortyzolu, który zwiększa apetyt na słodycze i tłuste potrawy, a tym samym powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej zwłaszcza w okolicach brzucha.
To kilka podstawowych przyczyn, które są możliwe w Pani przypadku. Warto je przeanalizować i wprowadzić odpowiednie zmiany w żywieniu.

d1zkxdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zkxdz
Więcej tematów