Trwa ładowanie...
06-12-2014 13:33

Warto spróbować: herbata z trawy cytrynowej

Świetnie rozgrzewa i dodaje energii. Trawa cytrynowa przyda się w kuchni do przyrządzenia naparu, ale ten sam produkt można wykorzystać także w trakcie gotowania.

Warto spróbować: herbata z trawy cytrynowejŹródło: 123RF
d48ct9w
d48ct9w

Minusowe temperatury sprawiają, że coraz chętniej sięgamy po filiżankę gorącej herbaty na rozgrzewkę. W przeciwieństwie do gorącej czekolady, która pita przez cały dzień może okazać się zbyt kaloryczną przekąską, a także kawy, która w nadmiarze szkodzi, herbata to napój, który (bez obciążających dodatków) można pić w nieograniczonych ilościach. Jednak dla urozmaicenia klasycznych gatunków lub odmiany po kilku kubkach rumianku i miętowej herbaty, warto sięgnąć po nowe propozycje. Doskonałym pomysłem będzie herbata na bazie trawy cytrynowej - produktu, który od wieków stosuje się w w kuchni Dalekiego Wschodu.

Ze względu na swoje właściwości napar z trawy cytrynowej znacznie lepiej rozgrzewa niż napoje z innymi przyprawami. Badania wykazały, że spożywana regularnie doskonale redukuje stres i zmęczenie - takie zastosowanie od lat sprawdza się w brazylijskiej medycynie ludowej. Do innych właściwości leczniczych tej rośliny warto zaliczyć działanie przeciwdepresyjnie, zdolność pobudzania krążenia i trawienia. Wpływa także korzystnie na koncentracje i pamięć.

W Indiach wykorzystywana jest w leczeniu niestrawności i braku apetytu, a także jako lek przeciwkaszlowy, rozkurczowy, przeciwreumatyczny oraz antybakteryjny. W razie gorączki, napar z trawy cytrynowej działa napotnie. Chińczycy z kolei wierzą, że sporządzony na jej bazie napój pomaga w leczeniu bólów głowy i brzucha. To również delikatniejsza propozycja niż herbata z dodatkiem imbiru, który dla niektórych osób jest zbyt intensywny.

Przygotowanie herbaty z trawą cytrynową jest niezwykle proste. Wystarczy zalać pociętą łodygę (około 1 łyżeczki) wrzątkiem (200 ml) i parzyć pod przykryciem przez około 20 minut. Można osłodzić herbatę miodem lub cukrem, który łagodzi jej nieco pikantny smak. Używając świeży produkt po zaparzeniu można wykorzystać go do przygotowania potraw z kuchni azjatyckiej.

d48ct9w

mp/kuchnia.wp.pl

d48ct9w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48ct9w
Więcej tematów