Trwa ładowanie...
10-06-2008 14:22

Kuchnia kaszubska i pomorska

Cudze chwalicie, swego nie znacie ? chyba każdy z nas zna to przysłowie. Dlatego rozpoczynamy podróż po polskiej kuchni. Każdy region kraju ma dla nas coś szczególnego.

Kuchnia kaszubska i pomorskaŹródło: archiwum, fot: archiwum
d4kb237
d4kb237

Cudze chwalicie, swego nie znacie – chyba każdy z nas zna to przysłowie. Dlatego rozpoczynamy podróż po polskiej kuchni. Każdy region kraju ma dla nas coś szczególnego.

Można powiedzieć, że regionalne specjały to dziedzina twórczości ludowej. Wcale nie mniej ważna niż rzemiosło, czy obrzędy. W pierwszej kolejności na celownik wzięliśmy specjały kuchni kaszubsko-pomorskiej. W jej skład wchodzi kuchnia: kaszubska, borowiacka, krajeńska, kociewska, pałucka, pomorska i kujawska.

Charakterystyczną cechą kuchni kujawsko-pomorskiej są ryby, które przyrządza się na różne sposoby. Poza tym królują tutaj grzyby i ziemniaki. Tak naprawdę potrawy z kartofli i mięsa (także dziczyzny), obficie polane zawiesistym sosem, jednoznacznie kojarzą się z kaszubsko-pomorską gościnnością.

Mówiąc o mięsach nie można nie wspomnieć o słynnej gęsi pomorskiej. Nadziewana, faszerowana lub wędzona. Niebo w gębie… Zasługa to m.in. okrasy (óbóna) przyrządzanej na różne sposoby. Czernina – zupa z krwi gęsiej lub kaczej na podrobach z dodatkiem suszonych lub świeżych owoców – pozostanie dla wielu kulinarnym symbolem regionu kujawsko-pomorskiego.

Golce

Składniki:
ziemniaki surowe
mleko
sól
Wykonanie: Ziemniaki starte na tarce wydusić w lnianym woreczku z nadmiaru soku. Z ciasta formować małe kulki. Wrzucać na gotującą się wodę lekko osoloną. Po ugotowaniu zalać mlekiem.

d4kb237

Zupa dziadowska

Składniki:
1,5 litra wody;
1 liść laurowy;
1 kawałek boczku wędzonego;
5 ziemniaków;
20 dag mąki;
1 cebula;
1 łyżka oleju;
sól, pieprz.

Wykonanie: Ziemniaki obrać, pokroić w kostkę i wrzucić na wrzącą wodę, dodać liść laurowy i kawałek wędzonego boczku. Oddzielnie zagnieść z mąki i wody ciasto, z którego należy zrobić kuleczki i wrzucać do gotującej się zupy. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju aż do zarumienienia, dodać do zupy. Całość doprawić do smaku solą i pieprzem.

Kotlety z ziemniaków i kapusty

Składniki:
1 kg ugotowanych ziemniaków;
1 kg białej kapusty;
2 cebule;
3 jaja;
3 łyżki mąki;
tarta bułka;
olej;
pieprz, sól.

Wykonanie: Ziemniaki zemleć, kapustę ugotować, zemleć i lekko odcisnąć z nadmiaru soku. Masy połączyć, dodać jaja, mąkę, podsmażoną cebulkę, sól i pieprz. Całość wymieszać. Formować kotleciki, panierować w jajku i tartej bułce. Smażyć na złoty kolor. Podawać z sosem pomidorowym.

d4kb237

Pierogi wiejskie

Składniki:
1 kg mąki;
2 jaja;
60 dag kaszy gryczanej;
30 dag boczku;
2-3 cebule;
boczek na omastę;
woda, sól, pieprz.

Wykonanie: Przygotować ciasto: mąkę przesiać, zrobić wgłębienie, wbić jajko, dodać wodę, posolić, zarobić ciasto, starannie zagniatając. Ugotować kaszę gryczaną na sypko. Boczek pokroić w drobną kostkę i podsmażyć z pokrojoną w kostkę cebulką. Dodać jajko, kaszę i wymieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem. Nadzienie kłaść na ciasto pierogowe, formować pierogi, dokładnie zlepiać brzegi. Wrzucać na wrzącą wodę, gotować 3 minuty od wypłynięcia. Podawać polane stopionym boczkiem.

Pyzy pałuckie

Składniki:
5 dag drożdży;
1 szklanki mąki;
1 szklanki mleka;
1 łyżka masła;
2 jaja;
sól.

d4kb237

Wykonanie: Ze wszystkich podanych składników wyrobić ciasto, przykryć serwetą i postawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Ciasto wyłożyć na stolnicę, rozwałkować na dość cienki placek i wykrawać ciasto szklanką, wytoczyć kulki i pozostawić ponownie do wyrośnięcia Następnie gotować w parze, podawać np. dp zupy z dyni.

Kiełbaski kaszubskie

Składniki:
50 dag udźca baraniego;
50 dag mięsa wołowego bez kości;
50 dag łopatki wieprzowej;
50 dag cebuli;
15 ziaren jałowca;
20 ziaren gorczycy;
1 łyżka majeranku;
4-5 ząbków czosnku;
3 szklanki rosołu;
2 łyżki mąki;
2 łyżki masła;
tłuszcz;
sól.

Wykonanie: Wszystkie mięsa przepuścić przez maszynkę do mięsa, dodać posiekaną cebulę, roztarty z solą czosnek, utłuczony jałowiec oraz gorczycę. Całość osolić. Mięso starannie wyrobić, aż będzie odchodziło od ręki, formować kiełbaski, układać na wysmarowanej tłuszczem blasze i piec w gorącym piekarniku przez około 30 minut. Zarumienione przełożyć do rondla, zalać przygotowanym wcześniej rosołem i dusić na małym ogniu przez 30 minut. Sos doprawić i zagęścić zasmażką z masła, mąki i śmietany.

mk

d4kb237
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kb237
Więcej tematów