Trwa ładowanie...

Kiełbasa w słoiku, czyli domowa mielonka

To doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie znakomite, domowe mięsne wyroby. Przysmak ten mogą bez obaw jeść również osoby cierpiące na alergie pokarmowe. Idealnie smakuje z świeżym pieczywem.

Kiełbasa w słoiku, czyli domowa mielonkaŹródło: www.smakolykialergika.pl
d162naz
d162naz

To doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie znakomite, domowe mięsne wyroby. Jak zapewnia Patrycja Wnorowska, autorka bloga "Smakołyki Alergika", przysmak ten mogą bez obaw jeść również osoby cierpiące na alergie pokarmowe. Idealnie smakuje z świeżym pieczywem.

Składniki:

800 szynki
800 łopatki
500 boczku (bez skóry)
30 g soli peklowej
łyżeczkę pieprzu czarnego mielonego
po łyżce majeranku i pieprzu ziołowego
3 ząbki czosnku (przeciśnięte przez praskę)

Część szynki pokroić w bardzo drobną kosteczkę, resztę mięs zmielić w maszynce z sitkiem o grubych oczkach. Dodać przyprawy i wyrabiać masę dłońmi ok. 10 minut. Przełożyć ją do wyparzonych słoików, starając się, by było jak najmniej przestrzeni z powietrzem, zostawiając od góry 2-3 cm (mielonka "rośnie" w trakcie obróbki termicznej). Zamknąć słoiki i wstawić je do szerokich garnków wyłożonych ściereczką - słoiki nie powinny się ze sobą stykać. Wlać tyle wody, by sięgała ok. 3 cm poniżej wieczka. Zagotować, zmniejszyć ogień i pasteryzować trzy dni z rzędu, co 24 godziny, licząc czas od momentu, gdy woda zacznie wrzeć:
słoiki do 0,5 litra: pierwszego dnia 60 minut, drugiego 40, trzeciego 30
słoiki litrowe: pierwszego dnia 90 minut, drugiego 60, trzeciego 45
słoiki 1,5 l: pierwszego dnia 120 minut, drugiego 80, trzeciego 60

Podczas tyndalizacji dolewać wody w miarę, jak się będzie wygotowywać, by utrzymać jej poziom. Po każdej pasteryzacji słoiki zostawić w garnkach, by wystygły, a potem w temperaturze pokojowej. Tak przygotowaną mielonkę można przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, ale niekoniecznie w lodówce. Jeśli chcemy, by wytworzyła się galaretka i warstwa tłuszczu, należy przed otwarciem wstawić słoik na ok. 2 godziny do lodówki.

d162naz

Zobacz również: Babka czekoladowo-pomarańczowa* * Patrycja Wnorowska, źródło: www.smakolykialergika.pl.

d162naz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d162naz
Więcej tematów