Trwa ładowanie...
14-06-2016 11:50

Azotan potasu - E252

Azotan potasu jest jednym z dodatków chemicznych stosowanych w produkcji spożywczej. Dzięki swoim właściwościom, znalazł swoje zastosowanie w konserwowaniu żywności, np. mięs. Ciekawostką jest fakt, że znamy go z lekcji chemii. Nazywa się go także saletrą potasową. Czy ten związek chemiczny jest dla nas bezpieczny?

Azotan potasu - E252Źródło: 123RF.COM
d4jjypd
d4jjypd

Azotan [potasu](https://portal.abczdrowie.pl/potas-trzy-mrozace-krew-w-zylach-fakty-o-potasie-czyli-co-tak-naprawde-warto-o-nim-wiedziec) na „Liście E”

Azotan potasu jako konserwant

Azotan potasu, czyli E252, zalicza się do grupy konserwantów. Przedłużają one trwałość produktów spożywczych, wzmacniają smak oraz wpływają na wygląd. Działanie konserwantów wynika z procesu niszczenia bakterii, które mogą zatruć nasz organizm.
Dodatki z tej grupy stosowane w małych ilościach nie wpływają znacząco na nasze zdrowie. Wśród tych najbardziej znanych znajdziemy: kwas octowy (E260), kwas jabłkowy (E296) czy kwas mlekowy (E270). W grupie konserwantów istnieją jednak wyjątki: w 2006 roku zakazano stosowania związków E216 oraz E217.

d4jjypd

Występowanie oraz otrzymywanie E252

Związek E252 występuje w środowisku naturalnym. Znajduje się w nitrokalicie, czyli minerałach znajdujących się w Chinach oraz Indiach. Kraje te charakteryzują się upalnym, suchym klimatem. Dawniej te bezbarwne kryształki sprowadzano do Europy, dlatego też E252 często nazywany jest saletrą indyjską.
Azotan potasu otrzymuje się także w procesie chemicznym, w reakcji podwójnej wymiany pomiędzy chlorkiem potasu a azotanem sodu.

W jakich produktach znajdziemy E252?

  1. salami oraz inne suszone szynki,
  2. pekolwane wędliny i mięsa,
  3. marynowane śledzie i szproty,
  4. kiełbasy,
  5. sery podpuszczkowe i topione.
d4jjypd

Inne zastosowania azotanu potasu

  1. jako nawóz sztuczny,
  2. jako utleniacz w pirotechnice,
  3. w produkcji azotynu potasu,
  4. w pastach do zębów.

Skutki uboczne stosowania E252

Azotan potasu wpływa na hemoglobinę, utleniając ją. W związku z tym podrażnia skórę, oczy, drogi oddechowe oraz zaburza funkcjonowanie układu pokarmowego. E252 szkodzi również przy wysokim ciśnieniu krwi oraz może powodować duszności. Dawka śmiertelna dla człowieka dorosłego wynosi ok. 4 g na każdy kilogram ciała.

d4jjypd

Uwaga! Azotan potasu nie powinien być stosowany przez dzieci do 1. roku życia.

Magdalena Bury

d4jjypd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jjypd
Więcej tematów