Trwa ładowanie...
17-03-2014 11:55

Wiosenny detoks, czyli dieta oczyszczająca

Wiosna to doskonały czas, by oczyścić organizm z zalegających w nim toksyn, a przy okazji pozbyć się choć części dodatkowych "zimowych" kilogramów. Po jakie produkty sięgać, by odtruć organizm, a które w tym czasie wyeliminować lub ograniczyć? Jak skutecznie i bezpiecznie przeprowadzić wiosenny detoks? Na te i inne pytania odpowiada dietetyk medyczny Dominika Stefankiewicz z Akademii Skutecznej Diety w Gdańsku.

Wiosenny detoks, czyli dieta oczyszczającaŹródło: 123RF.COM
d37kxa7
d37kxa7

- Co jest ważniejsze podczas stosowania diety oczyszczającej - włączenie do menu określonych produktów, które ułatwiają usuwanie toksyn, czy unikanie tych, które zatruwają organizm?

- Oba elementy są bardzo ważne - aby przeprowadzić skuteczną terapię oczyszczającą trzeba je ze sobą połączyć. Powiem więcej, jest jeszcze trzeci niezbędny element tego procesu - ruch. Regularna aktywność fizyczna zdecydowanie przyspiesza oczyszczanie organizmu i wzmacnia efekt diety. Nie musi to być ogromny wysiłek czy wyczynowe uprawiania sportu. Bieg, spacer, jazda na rowerze czy basen to najlepsze, co możemy dodać do odpowiednio ułożonego menu na czas stosowania diety oczyszczającej. Oczywiście jeśli mówimy o diecie rozłożonej na dłuższy czas, np. na kilka tygodni i nastawionej na gruntowne, ale powolne oczyszczenie organizmu, a nie jednodniowym detoksie, który szybko i radykalnie ma pomóc pozbyć się części zalegających produktów przemiany materii.

- W takim razie zacznijmy od powolnego procesu oczyszczania. Jakich produktów powinniśmy unikać w trakcie diety?

- Przede wszystkim słodyczy i cukru, nie tylko w postaci np. słodzika do herbaty. Należy odstawić także artykuły, które zawierają cukier, jak np. bardzo zdradliwe słodkie napoje czy różne przekąski np. chipsy. Poza tym, że zawierają cukier, są produktami wysoko przetworzonymi, które zanieczyszczają i zakwaszają organizm, spowalniają też przemianę materii. Organizm gorzej pracuje, a my czujemy się zmęczeni i ociężali. To samo dotyczy innych produktów wysoko przetworzonych i wszelkiego rodzaju fast foodów. Na diecie oczyszczającej rezygnujemy też z dań smażonych, a szczególnie panierowanych. Panierka pochłania bowiem ogromną ilość tłuszczu i jedzenie staje się wysokokaloryczne i ciężkostrawne. Jeśli nastawiamy się na dłuższą dietę i wiemy, że nie uda nam się wytrwać jedynie na produktach gotowanych, postawmy na wysokiej jakości chude mięso i przygotowujmy je np. na patelni grillowej z użyciem niewielkiej ilości tłuszczu. Jednak taki posiłek powinien być w trakcie diety oczyszczającej wyjątkiem, a nie regułą.
Aby pozbyć się zalegających w organizmie szkodliwych produktów przemiany materii musimy też wyeliminować alkohol, który negatywnie wpływa na pracę wątroby i zatrzymuję wodę w organizmie. Dodatkowo jest bardzo kaloryczny i jednocześnie obniża poziom cukru we krwi, co powoduje, że jesteśmy głodni i sięgamy po dodatkowe (zazwyczaj niezdrowe) przekąski.
Chcąc pozbyć się z organizmu toksyn, a jednocześnie zgubić kilka kilogramów i dodać sobie energii na wiosnę, ograniczmy też ilość wypijanej kawy. 2-3 filiżanki dziennie są jak najbardziej dopuszczalne, jeśli jednak pijamy np. latte z mlekiem, potraktujmy ten napój jako jeden z posiłków. Kawa w większych ilościach nadmiernie zakwasi organizm.

- Wiemy już czego powinniśmy unikać. A czy istnieją produkty, które są polecane jako te, które wspomogą proces oczyszczania?

- Oczywiście. Przede wszystkim są to soki owocowe i warzywne. Ograniczmy jednak soki z bardzo słodkich owoców np. winogron. Dzięki ogromnej zawartości witamin w owocach i warzywach (głównie C, A i E) określane są one mianem superżywności albo żywej żywności. To naturalne produkty, które zawierają dobroczynne enzymy, wspomagają trawienie, regulują pracę całego organizmu, pozytywnie wpływają na poziom hormonów i dodają nam energii. Warzywa i owoce warto spożywać nie tylko w formie soków, ale i surówek. Niestety podczas obróbki termicznej tracą wiele cennych właściwości.
Jeśli chcemy pozbyć się zalegających w organizmie toksyn, często sięgajmy np. po brokuły. Zawierają one nie tylko sporo eliminujących wolne rodniki antyoksydantów, które pomagają oczyścić organizm (np. wit. A, C czy E), ale też witaminy z gr. B, wiele cennych mikroelementów i błonnik, który pobudza perystaltykę jelit i oczyszcza ze złogów układ pokarmowy. Także inne zielone warzywa również liściaste są kluczowym elementem diety oczyszczającej. Niemal wszystkie są bogate w witaminy A, C, E oraz z grupy B oraz mikroelementy: wapń, żelazo, fosfor, potas, selen i cynk. Zielone warzywa są niskokaloryczne, a dzięki błonnikowi - sycące. Stosowane regularnie przez dłuższy czas odkwaszają też organizm i zmniejszają chęć na słodycze. Wiosną, gdy brakuje świeżych warzyw, warto sięgać po kiełki, które zawierają te same witaminy i mikroelementy, tylko w jeszcze większej dawce. Kiełki mają też bardzo dużo cennych enzymów żywieniowych, które wspomagają procesy trawienne. Oczywiście podstawą diety oczyszczającej jest woda.
Zamiennie można też stosować ziołową, a szczególnie zieloną herbatę.

d37kxa7

- Na początku rozmowy wspomniała pani, że istnieje szybsza alternatywa dla długotrwałego oczyszczania organizmu. Jak powinien wyglądać taki "szybki detoks"?

- Taki "szybki detoks" polega na stosowaniu raz na jakiś czas, np. raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie dnia oczyszczającego. Najlepiej, żeby był to dzień wolny od pracy, bo przy radykalnej diecie możemy czuć się osłabieni i mieć problemy z koncentracją. W tym dniu nie zaleca się też intensywnego wysiłku fizycznego. Wiosna szczególnie motywuje do takich jednodniowych detoksykacji. Zazwyczaj po zimie czujemy się ociężali, zmęczeni i nadmiernie "otłuszczeni", a to doskonałe powody, by oczyścić organizm. Przede wszystkim musimy pamiętać, by w tym dniu całkowicie wyeliminować mięso, ryby, nabiał, sosy, potrawy smażone, kawę, herbatę, alkohol, sól i cukier. Dzień zaczynamy od szklanki wody. Potem, na pół godziny przed śniadaniem, sięgamy po siemię lniane. 2-3 łyżeczki zmielonego siemienia zalewamy 200 ml wody i pijemy. Na pierwsze śniadanie zjadamy jakiś owoc - najlepiej jabłko, gruszkę czy połówkę ananasa. Raczej unikajmy cytrusów. Drugie śniadanie to zupa jarzynowa, gotowana jedynie na wywarze z warzyw (bez
dodatku masła czy innych tłuszczów oraz kostki rosołowej). Potem przekąska - sok warzywno-owocowy. Na obiad sałatka ze świeżych warzyw (bez mięsa i nabiału), do której możemy dodać niewielką ilość ryżu oraz odrobinę oliwy (1 łyżka). Kolejna przekąska to duszone jabłko, a na kolację sok owocowy i sałatka warzywna. Przez cały dzień pijemy oczywiście wodę. W sumie 1,5-2 litry w niewielkich porcjach. Jeśli jesteśmy głodni, możemy też przegryzać surową marchewkę lub seler naciowy.
To propozycja na typowe odtrucie, musimy się więc liczyć z krótkotrwałym osłabieniem i uczuciem zmęczenia. Właśnie dlatego takiego oczyszczenia nie wolno robić częściej niż raz w tygodniu, dodatkowo w dniu, kiedy nie mamy na głowie wielu obowiązków. Zapewniam jednak, że taki radykalny detoks raz na jakiś czas zdecydowanie poprawia funkcjonowanie całego organizmu i korzystnie wpływa na samopoczucie.

AD/mmch/kuchnia.wp.pl

d37kxa7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37kxa7
Więcej tematów