zaloguj | rejestruj
w przepisach
w przepisach
w całym serwisie

Podaj składniki, jakie masz w lodówce:

usuń
usuń
usuń
+ kolejny składnik anuluj

Czym najlepiej ugasić pragnienie?

WP | aktualizacja 2011-08-04 (12:23) 5 lat 2 miesiące 24 dni 5 godzin i 36 minut temu | 37 opinii
 
Czym najlepiej ugasić pragnienie?

Zimne piwo na ochłodę? W upalny dzień wielu z nas marzy właśnie o szklaneczce tego trunku - w dodatku prosto z lodówki. To jednak nie najlepszy pomysł. Co więc powinniśmy pić, by dostarczyć soli mineralnych - traconych wraz z potem - oraz wody, bez której nasz organizm jest rozregulowany?

Woda jest dla nas wyjątkowo ważna. Możemy nie jeść przez kilka dni, ale pić musimy codziennie. U dorosłego człowieka jej zawartość wynosi zazwyczaj 60 proc. wagi ciała, zaś dziennie zapotrzebowanie organizmu to ok. 2,5 l. W upalne dni, wraz z potem tracimy wodę, a wraz z nią - sole mineralne i witaminy. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w niektórych sytuacjach straty mogą być o wiele większe. Jeśli przebywamy w gorącym klimacie, w temperaturze przekraczającej 35 st. C i zdecydujemy się na wysiłek fizyczny, dzienne ubytki wody mogą sięgać kilku litrów. Więcej powinniśmy pić również wtedy, gdy mamy gorączkę, biegunkę, wymioty, jak też w zaburzeniach pracy nerek, po ciężkich poparzeniach lub gdy cierpimy na cukrzycę. Woda reguluje temperaturę ciała, nawilża błony śluzowe i gałki oczne, usuwa zbędne produkty przemiany materii oraz reguluje procesy trawienia.

 - Latem powinniśmy pić głównie zwykłą wodę, najlepiej mineralną i w dodatku niegazowaną, choć w zasadzie woda gazowana niewiele różni się składem od tej bez gazu - mówi dr Krzysztof Szydłowski, lekarz internista. - Można także korzystać z napojów witaminizowanych, których na rynku jest coraz więcej. Jednak wystrzegajmy się napojów smakowych, kolorowych gazowanych wynalazków i napojów zawierających kofeinę.

Dlaczego? Bo są po prostu niezdrowe. To, że napoje gazowane są smaczne, jest zasługą sztucznych dodatków: aromatów, słodzików, konserwantów.

- Tego typu produkty nie zaspokajają żadnych potrzeb organizmu. Kwas ortofosforowy w napojach typu cola niszczy zawarty w organizmie wapń, co jest niebezpieczne dla dzieci i osób starszych - mówi dr Szydłowski. - Szkodzi także używany jako konserwant benzoesan sodu. Najważniejsze jednak jest to, że takie płyny zawierają bardzo dużo słabo przyswajalnego przez człowieka cukru, który z jednej strony się odkłada w tkankach, a z drugiej - powoduje mniejsze nawodnienie organizmu.
 
Wiele osób może zdziwić również fakt, że soki owocowe wcale nie są najlepszym źródłem wody.
- Soki niezbyt dobrze gaszą latem pragnienie. Powodem tego jest zawarty w nich cukier. Mówimy tu, oczywiście, o sokach w kartonach, których większość produkowana jest z zagęszczonego koncentratu - twierdzi dr Szydłowski. - Soki produkowane są hipertoniczne, co oznacza, że ich stężenie jest większe niż stężenie soku komórkowego w naszym organizmie. Aby organizm mógł je przyswoić, musi korzystać z wody, którą już posiada i w ten sposób się odwadnia.
 
Dlatego, według specjalistów, rozwiązaniem jest rozcieńczanie soku przed wypiciem – pół na pół z wodą. Podobnie rzecz się ma z alkoholem. Piwo, wino czy mocniejsze alkohole potrzebują wody z naszych ciał. Dlatego też należy, szczególnie w upalne dni, bardzo z nimi uważać.  Alkohol osiąga wtedy o wiele większe stężenie w organizmie niż w dni chłodniejsze i dlatego też np. piwo nie powinno nam służyć do orzeźwienia.
 
A co zrobić, jeśli nie lubimy wody? Możemy wzbogacić jej smak, dodając do niej plasterek cytryny, pomarańczy, liść mięty czy odrobinę lodu. Poza tym trzeba wiedzieć, w jaki sposób pić wodę, by odpowiednio nawadniała nasz organizm.
 
- Przede wszystkim należy pić regularnie i w małych porcjach. Nie należy robić tego w trakcie posiłków, ponieważ zmniejsza to stężenie enzymów trawiennych i utrudnia trawienie. Najlepiej pić 10 minut przed i po jedzeniu. Podczas upałów nasze pragnienie najlepiej zaspokoi woda schłodzona do temperatury 15 st. C.

Polub WP Kuchnia na Facebooku

Oceń
tak 3 60,00%
nie 2 40,00%

Opinie (37)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
3
~hehe 2013-11-05 (23:52) 2 lata 11 miesięcy 22 dni 18 godzin i 7 minut temu

Czym najlepiej ugasić
Czym najlepiej ugasić pragnienie? - moim zdaniem penisem :-)

odpowiedz

0
0
~quando vado fuori conoscono tutti bud… 2012-03-29 (03:07) 4 lata 6 miesięcy 29 dni 14 godzin i 52 minuty temu

quando vado fuori conoscono tutti bud spcener molti terence e benigni.non conoscono nessun altro.di vista giannini.insomma bud e terence due miti li amoooooooooooooooooooooooooooo ho tutti i film in dvd originali e pure di loro due non in coppia persino annibale del 1959

odpowiedz

0
0
~non hanno preso e non prenderanno mai… 2012-03-26 (19:27) 4 lata 7 miesięcy 1 dzień 22 godziny i 32 minuty temu

Racquel
non hanno preso e non prenderanno mai l'oscar e del resto c3a8 noalrme,sono persone buone e i loro film fanno del bene a chi li guarda.per prendere l'oscar devi far parte di certi giri,devi essere un antieroe o cmq lasciareefbbbf coi tuoi film un messaggio negativo,diseducativo per i giovani.l'oscar c3a8 di proprietc3a0 della MAFIOSE case di hollywoodefbbbf e la deve rimanere,non deve andare a sporcare bud e terenceIL VERO OSCAR c3a8 L'AMORE,L'AFFETTO E LA STIMA DELLE PERSONE CHE VOI DUE EROI VI SIETE CONQUISTATI

odpowiedz

0
0
~This info is the cat's pjaaams! 2011-12-16 (15:19) 4 lata 10 miesięcy 12 dni 2 godziny i 40 minut temu

This info is the cat's pjaaams!

odpowiedz

0
0
~Bartek 2011-12-09 (10:32) 4 lata 10 miesięcy 19 dni 7 godzin i 27 minut temu

Najlepszy kwas to...
to ten który nam smakuje i tyle! Ja lubię własnoręcznie zrobiony! Chociaż podobno znajomi mówią, iż lepszy jest kupny ukraiński i litewski :((( Ale ja wiem swoje ;)

odpowiedz

0
0
~ewelina 2011-11-18 (15:05) 4 lata 11 miesięcy 10 dni 2 godziny i 54 minuty temu

Kwas chlebowy tak
ludzie rozpropagujmy ten wspaniały napój! W dobie dzisiejszych chemikaliów i miłości naszych dzieci do słodkiego gazowanego napoju spróbujmy to pogodzić! Podawajcie kwas chlebowy swoim dzieciaczkom! I UWAGA na kupny polski!!! Ja sama robię, w internecie jest pełno przepisów! Obolon jest spoko, czuć, że dobra woda i składniki ok.

odpowiedz

0
0
~tola 2011-10-27 (19:07) 5 lat 22 godziny i 52 minuty temu

herbaty najlepsza
Najlepiej na ugaszenie pragnienia jest gorąca herbata! jest to potwierdzone :)czasem sama herbata już się nudzi więc polecam na stronie klubu miłośników dobrej herbaty fajne przepisy na herbaty właśnie ;) a jak ktoś jest zapaleńcem herbacianym tak jak np ja :) to odsyłam do fanpega Dilmah na fb - komiks DIlmah jest the best :)

odpowiedz

0
0
~pofer 2011-08-10 (12:08) 5 lat 2 miesiące 18 dni 5 godzin i 51 minut temu

kwas chlebowy
trzeba wykorzystywać stary, znany dziadom i pradziadom sposób - kwas chlebowy :D. albo zrobić samemu (roi się od przepisów w całym internecie) wedle uznania, albo kupić w sklepie. przy tym ostatnim trzeba pamiętać, żeby zwrócić uwagę na to, z czym mamy do czynienia. przejechałem się już na "NAPOJACH O SMAKU kwasu chlebowego". na pewno jest do kupienia prawdziwy kwasik z Obolona (tego ukraińskiego browaru), ich podpiwek też widziałem. idealna alternatywa dla tych, którzy nie mają czasu na zrobienie swojego :)

odpowiedz

0
1
~chichot 2011-08-08 (19:59) 5 lat 2 miesiące 19 dni 22 godziny i 1 minutę temu

Pragnienie najlepiej gasi
koński mocz.

odpowiedz

0
0
~LUI 2011-08-08 (18:58) 5 lat 2 miesiące 19 dni 23 godziny i 1 minutę temu

JAK BRONK NA KACU GASI PRAGNIENIE TAK LUI GASI LESZCZY NA SCENIE

odpowiedz

0
0
~kasia 2011-08-08 (15:21) 5 lat 2 miesiące 20 dni 2 godziny i 38 minut temu

Jak się odżywiasz
Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealna-figura.eu), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.Każdej to polecam

odpowiedz

0
0
~Neo 2011-08-07 (20:24) 5 lat 2 miesiące 20 dni 21 godzin i 35 minut temu

Chleb i ziemniak
29 lipca, wykorzystując zamieszanie związane z raportem Millera, PO z PSL zatwierdziło ustawę wprowadzającą w Polsce żywność modyfikowaną genetycznie. 9 krajów w Europie jej zakazało, a Tusk chce nas truć plastikowymi warzywami, pieczywem itd! Mało kto z was pewnie wie jak wielkie zagrożenie niesie to g... Badania na zwierzętach wykazują że zaczynają one chorować i tracą płodność w 2-3 pokoleniu itd. Giną masowo pszczoły od b.silnych oprysków które trzeba przy GMO używać. Pyłki roznoszą się na wiele kilometrów i skażają również normalne, zdrowe rośliny. Plony z GMO wbrew temu co ściemniają w tvn zwykle są uboższe niż przy normalnych roślinach jakie przez setki pokoleń wyselekcjonowali nasi przodkowie. Nasion rolnik nie będzie mógł zostawić sobie na następny rok, tylko będzie musiał je co roku kupować -aby koncerny mogły zarabiać... Jeśli nie chcecie robić za króliki doświadczalne nie gódźcie się na to!!!!!! Szukajmy info (np stopcodex.pl), protestujmy, podpisujmy listy (alert-box.org) i odpowiednio zagłosujmy na wyborach. NIE DAJMY SIĘ ZŁODZIEJOM I S....

odpowiedz

0
0
~Tirinti 2011-08-07 (20:19) 5 lat 2 miesiące 20 dni 21 godzin i 40 minut temu

szklaneczka zimnego piwa
Dobry pomysł to litrowy kufelek zimnego piwa.

odpowiedz

0
0
~Pit 2011-08-07 (20:17) 5 lat 2 miesiące 20 dni 21 godzin i 42 minuty temu

Rozcieńczanie i mieszanie
Ja wszystko rozcieńczam i mieszam z wodą. Picie samej wody to męczarnia i ostateczność. Woda rozpuszcza wszystko na swojej drodze co powoduje, że boli mnie gardło! Piwo, sok, cola ? wszystko dodane do wody daje efekty. Byłbym jednak ostrożny z piciem soków, gdyż to naturalne kwasy, które niszczą szkliwo lepiej niż pepsi ! Najbardziej śmieszą mnie jednak pomysły w stylu mocna herbata z dużą ilością cukru oraz szklanka zimnej wody z liskiem mięty ;-) Autor artykułu sam pije zimnego browca a kit innym wciska !

odpowiedz

0
0
~Tadeusz 2011-08-07 (20:05) 5 lat 2 miesiące 20 dni 21 godzin i 54 minuty temu

Czym najlepiej ugasić
Zapytajcie starych żniwiarzy co najlpiej gasi pragnienie-Czarna zbozowa kawa schłodzona w kance na sznurku w studni. Drugim napojem jest zsiadłe mleko ,maslanka oraz kwas chlebowy

odpowiedz

0
0
~bolo 2011-08-07 (19:56) 5 lat 2 miesiące 20 dni 22 godziny i 3 minuty temu

pije tylko mozgotrzepy
tanio i zrowo strzaleczka

odpowiedz

0
0
~Jarek25 2011-08-07 (19:48) 5 lat 2 miesiące 20 dni 22 godziny i 11 minut temu

slawcio
Slawcio widać Twój iloraz inteligencji weź z takimi tekstami wróć się do podstawówki a nie na takie portale

odpowiedz

0
0
~pijok 2011-08-07 (19:47) 5 lat 2 miesiące 20 dni 22 godziny i 12 minut temu

skocka
whiski z lodem

odpowiedz

0
0
~Karol 2011-08-07 (19:30) 5 lat 2 miesiące 20 dni 22 godziny i 29 minut temu

Sraty taty gorąca
Napisaliście o gorących krajach i takich rewelacyjnych "odkryciach" jak herbata albo mięta, a gdzie napój, który najlepiej gasi pragnienie, czyli o południowoamerykańskiej yerba mate? Żadne soczki, woda, kompociki, ani tym bardziej gorąca herbata nie orzeźwia i nie gasi pragnienia tak, jak zimna yerba!

odpowiedz

0
0
~Asia 2011-08-07 (19:22) 5 lat 2 miesiące 20 dni 22 godziny i 37 minut temu

Mrożona herbata
W moim przypadku tylko to wchodzi w grę.

odpowiedz

Bądź z nami na bieżąco


Żyj zdrowo
regulamin
Popularne przepisy
Rogaliki, Ciasta na zimno, Sałatka gyros, Szarlotka, Dania z ziemniaków, Sałatka, Śledzie w oleju, Pierogi, Blok czekoladowy, Makowiec, sernik na zimno, Knedle, Barszcz czerwony, Naleśniki, Kurczak, Śledzie przepisy, Śledzie po kaszubsku, Mięso mielone, Placuszki, Desery